​Dziś Ostatki

Dziś Ostatki. Zgodnie ze staropolską tradycją są one obchodzone przed Środą Popielcową. Jest to ostatni dzień karnawału i początek Wielkiego Postu. Tradycja urządzania hucznych zabaw przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości od dawna jest bliska różnym kulturom.

W zależności od regionu kraju, ten dzień jest nazywany też mięsopustem, podkoziołkiem czy śledzikiem. Geneza ostatków wiąże się ściśle z historią samego karnawału, ostatki pojawiły się zatem już w średniowieczu. Najwięcej obrzędów związanych z tym czasem wykształciło się w obrębie kultury ludowej. Na wsiach organizowane były maskarady, w których brali udział przebierańcy. Wenecja, Rio de Janeiro, Nicea, co roku, pod koniec karnawału, miasta rozbrzmiewały dźwiękami zabawy, a ulice rozświetlały się kolorowymi strojami i paradami.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że największe imprezy zostały odwołane. W 2021 roku na ulicach miast słynących z hucznych obchodów jest dziś cicho i spokojnie. Póki co jedyną więc opcją na karnawałowe świętowanie jest spotkanie w gronie najbliższych nam osób.

Rozmowa z etnografem Michałem Adamem Pająkiem