Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Wykręcając go, można zgłosić pożar, wypadek i wszelkie przypadki, wymagające interwencji służb ratunkowych.

To numer uniwersalny dla całej Europy. Po zgłoszeniu się operatora, należy dokładnie opisać zdarzenie, podać adres i dane kontaktowe. Osoba przyjmująca zgłoszenie, zdecyduje, jakie służby wysłać na pomoc. Wypracowanie funkcjonowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego (SPR) na terenie całego kraju w ujednoliconym kształcie w sferze formalno-prawnej, organizacyjnej jak i technicznej pozwoliło na zestandaryzowany sposób obsługi zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112. Od stycznia 2019 centra powiadamiania ratunkowego, których jest 17 (wszystkie miasta wojewódzkie oraz Radom) obsługują numer alarmowy Policji, czyli 997. W ciągu roku w Polsce centra powiadamiania ratunkowego odbierają ok 19 mln połączeń, z czego 9 mln okazuje się być fałszywych. Warto przypomnieć, że w Polsce obowiązuje znowelizowane przepisy dotyczące kar za blokowanie numerów alarmowych.

Za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999 grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny.