Kluczowe są dla mnie emocje i wyrażanie siebie

Rozmawialiśmy z Michaliną Borko, instruktorką sekcji śpiewu dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Miejskim Domu Kultury w Wołominie, aby dowiedzieć się, jakie metody i techniki stosuje podczas zajęć, jaki repertuar preferują uczestnicy zajęć oraz na co powinni zwracać uwagę podczas swoich występów. Okazało się, że Michalina, obecna instruktorka, kiedyś sama rozpoczynała swoją śpiewaczą podróż w wołomińskim Domu Kultury, czyli w dawnej Szklarynce. To symboliczne miejsce niosące ze sobą bogactwo wspomnień, które kształtowały jej związki z muzyką i sztuką.

Podczas lekcji Michalina korzysta z różnorodnych metod, skoncentrowanych na rozwijaniu umiejętności wokalnych uczestników. Prowadzi zajęcie indywidualne oraz grupowie. Jednak to, co wyróżnia jej podejście, to duży nacisk na indywidualne podejście do każdego ucznia. "Kluczowe są dla mnie emocje i wyrażanie siebie", mówi Michalina, jej podejście do nauczania śpiewu opiera się na przekonaniu, że technika i emocje są równie ważne. Wyraźnie stawia na rozwijanie emocji podczas śpiewu. Jej podejście jest zanurzone w przekonaniu, że to właśnie emocje nadają muzyce życie, sprawiając, że każdy występ staje się wyjątkowym, osobistym przeżyciem zarówno dla artysty, jak i dla słuchaczy.

Rozmowa z Michaliną Borko, instruktorką sekcji śpiewu w Miejskim Domu Kultury w Wołominie. Rozmowa Pauliny Kubuj.

O prowadzącej:Michalina Borko – Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pedagog. Od 2016 roku Instruktor wokalny. Laureatka wielu festiwali wokalnych tj. Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Bielawie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej w Warszawie. Uczestniczka Międzynarodowych Warsztatów Jezzowych w Puławach. Poza swoimi osiągnięciami cieszy się wokalnymi osiągnięciami swoich podopiecznych.