Kolejna edycja promocji czytelnictwa

Szkolne i przedszkolne biblioteki będą mogły kupić nowe książki dla swoich podopiecznych. Rozpoczyna się już kolejna edycja Narodowego Programu Czytelnictwa, który ma uatrakcyjniać ofertę szkolnych bibliotek i nakłonić młodych ludzi, aby częściej sięgały po książki. Więcej na ten temat powiedział Piotr Łojek, świętokrzyski kurator.

- Rusza Narodowy Program Czytelnictwa na lata 2021-2025. Mamy właśnie nabór na ten rok. Celem programu jest wzmocnienie roli Bibliotek Publicznych, Szkolnych czy Pedagogicznych. Przy obecnych wydatkach samorządów na oświatę, każde zewnętrzne wsparcie jest przydatne, zwłaszcza że utrzymanie bibliotek należy właśnie do obowiązków gmin i powiatów.

Do 31 października szkoły i inne jednostki, które mogą skorzystać z programu, składają odpowiednie dokumenty do organu prowadzącego, czyli zwykle gminy. Te z kolei mają czas do 20 listopada aby przedłożyć je wojewodzie. Szkoły podstawowe mogą uzyskać maksymalnie 12 tysięcy złotych wsparcia, natomiast przedszkola i biblioteki –po 3 tys. zł.

Fot. Urząd Wojewódzki w Kielcach

Opr. WM.