Młodzi artyści interpretują Podkowińskiego
Nasze studio odwiedziły Katarzyna Sadurska i Iwona Rożej, nauczycielki z Zespołu Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi. Szkoła ta już od pięciu lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, który cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów z całego kraju. W tym roku młodzi artyści będą inspirować się obrazem „Sad w Chrząsnem” i motywem światła i cienia.
W rozmowie na 94,7 FM nauczycielki opowiedziały o patronie konkursu, zasadach rywalizacji, procesie oceniania prac oraz o tym, jakie nagrody czekają na laureatów. Zapraszamy do zgłaszania swoich prac – termin mija 30 kwietnia!
Dlaczego właśnie Władysław Podkowiński?
Władysław Podkowiński to pierwszy polski impresjonista, znany przede wszystkim z obrazu „Szał uniesień”, ale jego twórczość to znacznie więcej. Artysta był mocno związany z Mazowszem, a wiele jego dzieł powstało właśnie w okolicach Chrząsnego i Mokrej Wsi.
Co ciekawe, Zespół Szkół w Mokrej Wsi jest jedyną placówką w Polsce, która nosi jego imię. To właśnie tam zrodził się pomysł na ogólnopolski konkurs, który ma przybliżyć twórczość Podkowińskiego młodym artystom i inspirować ich do własnej twórczości
Tegoroczny temat – „Światło i cień: artystyczne przedstawienie Sadu w Chrząsnem”
Motyw światła i cienia był charakterystyczny dla impresjonistycznej twórczości Podkowińskiego. Jego obraz „Sad w Chrząsnem”, przechowywany w Muzeum Narodowym w Poznaniu, przedstawia malowniczy krajobraz z grą promieni słonecznych na liściach drzew.
- Uczestnicy mogą inspirować się oryginalnym obrazem, ale także stworzyć własną interpretację – w różnych porach roku, różnymi technikami i w różnych stylach!
Gala finałowa – 23 maja 2024
Podczas finału laureaci odbiorą swoje nagrody, a uczestnicy oraz goście będą mogli podziwiać wszystkie zgłoszone prace. Organizatorzy zapowiadają uroczystą oprawę wydarzenia oraz dodatkowe atrakcje.