Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

Oficjalnie, artystycznie i sportowo – na różne sposoby w Słupsku obchodzone będzie Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości miejskie obędą się na placu Zwycięstwa, przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego.

W sobotę przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia o godz. 10 w kościele Mariackim odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzeń religijnych przejdą na plac Zwycięstwa, przed pomnik Żołnierza Polskiego. Tam odbędą się uroczystości oficjalne w ceremoniale wojskowym.


W programie jest hymn Rzeczypospolitej Polskiej, podniesienie flagi państwowej na maszt, przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, a także składanie wiązanek pod pomnikiem Żołnierza Polskiego przez delegacje władz samorządów z całego regionu, wojskowych, kombatantów, przedstawicieli instytucji i organizacji. Przewidziano także program artystyczny.


Z okazji święta niepodległości o godz. 19.15 w kościele Mariackim rozpocznie się koncert W hołdzie Niepodległej w wykonaniu Chóru Związku Nauczycielstwa Polskiego Academia Musica pod dyrekcją Jolanty Otwinowskiej, któremu towarzyszyć będą soliści i zespół muzyczny.


Tego dnia odbędzie się także XI Bieg Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 11 na ul. Szarych Szeregów. Natomiast o godz. 14 na stadionie 650-lecia rozpocznie się turniej piłkarski oldbojów ze Słupska, z Koszalina, a także z miasta i gminy Ustka.


Prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach, ale także do wywieszania flag narodowych.


Kilkaset flag narodowych w przestrzeni miasta pojawiło się już w środę.