"Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów"

Już w najbliższą niedziele odbędzie się finał konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów". Podczas wydarzenia zostaną wyłonieni laureaci w czterech kategoriach: produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów i innych produktów oraz w kategorii: najlepsze dania i potrawy regionalne i tradycyjne. O szczegółach wydarzenia mówiła Beata Ryń Kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Ponad 30 producentów lokalnej żywności wystartuję w tym konkursie. Będą oni oceniani przez bardzo wytrwane jury. Tych wspaniałych produktów będą mogły posmakować także osoby, które pojawią się w tym dniu w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Jury konkursu "Nasze Kulinarne dziedzictwo - Smaki Regionów" wyłoni zwycięskie produkty w czterech kategoriach - pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napojów i produktów mieszanych. Wybrani zostaną także kandydaci do ogólnopolskiej nagrody „Perła”. W trakcie imprezy „Śwarne Kakonianki” opowiedzą gwarą, jak to niegdyś gotowano na wsi. A na ludową nutę zagrają między innymi „Bolechowiczanie”, „Piekoszowianie” i „Kapela Świętokrzyska”. Finał regionalnego konkursu rozpocznie się o godzinie 10 mszą świętą w kościele z Rogowa w Parku Etnograficznym w Tokarni. Impreza potrwa do godziny 17.

Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Opr. WM.