Aktualności

Poznaliśmy wstępne ustalenia sekcji zwłok rodziny z Unewla

We wtorek rano poznaliśmy wstępne ustalenia sekcji zwłok rodziny z Unewla, która została znaleziona w płonącym domu. Prokuratura wstępnie postawiła tezę, że było to tzw. samobójstwo rozszerzone.

- Na podstawie sekcji zwłok kobiety i trójki dzieci, których zgon ujawniono 30 grudnia 2021 roku, w miejscowości Unewel, biegły lekarz medycyny sądowej wskazał wstępnie, że przyczyną śmierci wszystkich tych osób jest zatrucie tlenkiem węgla. Na ciałach dwóch chłopców ujawniono obrażenia okolic szyi, jednak zdaniem biegłego obrażenia te nie skutkowały śmiercią chłopców. W toku sekcji pobrano próbki płynów oraz wycinki tkanek, celem przeprowadzenia badań histopatologicznych i toksykologicznych w celu potwierdzenia wstępnie przyjętej przyczyny zgonu i ustalenia, czy kobieta i dzieci w chwili śmierci byli pod wpływem środków odurzających lub środków farmakologicznych - poinformowała Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Tryb.

Jak dodaje prokurator, na podstawie ustaleń biegłego pożarniczego po oględzinach budynku ustalono, że najprawdopodobniej do pożaru doszło w wyniku podłożenia ognia w kilku miejscach wewnątrz budynku przy pomocy substancji łatwopalnej. W toku czynności przesłuchano m.in męża zmarłej kobiety, a także jej teściów mieszkających na terenie tej samej posesji i sąsiadów rodziny.

Przypomnijmy, do tragedii doszło w czwartek, 30 grudnia w domu jednorodzinnym we wsi Unewel (gmina Sławno). Około godziny 14.30 sąsiedzi zauważyli dym wydobywający się z domu i zaalarmowali służby. Sąsiedzi sami próbowali dostać się do środka, ale drzwi były zamknięte, a na oknach spuszczone rolety. Po wybiciu okien nie udało się wejść do środka ze względu na bardzo duże zadymienie.
Dopiero strażacy w aparatach tlenowych weszli do budynku i ewakuowali stamtąd kobietę i jej trzech synów. Niestety mimo podjętej próby reanimacji, ratownicy medyczni stwierdzili śmierć całej czwórki. W pierwszych rozmowach ze służbami, jako wstępną przypuszczalną przyczynę śmierci wskazano zaczadzenie, ale prokuratura zleciła sekcję zwłok całej czwórki, której wyniki ogłoszone zostały w czwartek.
Śledztwo prowadzone jest nadal od nadzorem prokuratury. Wójt ogłosił we wsi żałobę.