Przystanek Ekologia: Nasadzenia w Gminie Wołomin

W najnowszym wydaniu programu "Przystanek Ekologia" gościliśmy Małgorzatę Izdebską, sekretarz gminy Wołomin, która opowiedziała o aktualnych działaniach związanych z nasadzeniami drzew.

Od początku roku miasto intensywnie pracuje nad zazielenianiem przestrzeni miejskiej. Do maja 2024 roku posadzono 100 dużych drzew w ramach wiosennej akcji nasadzeniowej. Ponadto, dzięki współpracy z fundacją One More Tree, pozyskano blisko 1400 sadzonek drzew, które zostały posadzone wokół szkoły w Czarnej.

Izdebska podkreśliła również udaną współpracę ze Spółdzielnią Budownictwa Mieszkaniowego, która w ramach zbiórki elektroodpadów przyczyniła się do posadzenia 20 dużych drzew kasztanowców czerwonych. Mieszkańcy osiedli aktywnie uczestniczyli w tych działaniach, dbając o nowe nasadzenia.

Program obejmuje także akcję wymiany sadzonek drzew, krzewów i ziół na elektroodpady. Dzięki temu zebrano ponad 2100 kg elektroodpadów, a do ogrodów mieszkańców trafiło tyle samo sadzonek.

W trakcie audycji poruszono również kontrowersyjny temat nasadzeń wokół szkoły w Czarnej. Małgorzata Izdebska odniosła się do zarzutów jednego z mieszkańców, który twierdził, że drzew jest mniej niż deklarowano i samowolnie przesadził niektóre z nich. Sekretarz gminy zaznaczyła, że sprawa jest monitorowana przez odpowiednie służby, a działania tej osoby mogą zagrażać prawidłowemu wzrostowi drzew.