Ulubione pączki wołominiaków. Sprawdź

Dzisiaj jest Tłusty Czwartek, to możliwość degustacji różnorodnych smaków pączków. Tradycyjny pączek z nadzieniem różanym zawsze cieszy się ogromną popularnością, jak przyznała pani Anastazja. Jest to klasyk, który zdobył serca klientów i nie może zabraknąć w ofercie w dniu Tłustego Czwartku. Podczas przygotowania ważny jest dobór składników. Kiedy robimy ciasto musimy bazować na produktach jak najwyższej jakości. Nasza rozmowa skierowała się też w kierunku nowoczesnych smaków, a zwłaszcza pączków z kremem pistacjowym, które stają się coraz bardziej popularne. Pani Anastazja podkreśliła, że pistacje, choć dodają niezwykłego aromatu, są składnikiem kosztownym, co wpływa na cenę tych pączków.

Oprócz pączków, jednym z najbardziej charakterystycznych smakołyków tego dnia są faworki. Delikatne, chrupiące chmurki ciasta przyprawione pudrem cukru to prawdziwy rarytas dla wielu smakoszy. Okazuje się, że powstały one przez przypadek. Wg niektórych legend początkujący cukiernik smażąc pączki przypadkowo wrzucił do rozgrzanego oleju wąski pasek ciasta na pączki. Tak właśnie powstały faworki, czyli chruściki.

Jakie smaki cieszą się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców i mieszkanek Wołomina, jakie są trendy w świecie pączkowym oraz co kryje się za kulisami ich wyjątkowej receptury? Rozmowa z Anastazją Wyszkowską, właścicielką wołomińskiej cukierni "A na Słodko".