Aktualności

​Warto jutro spojrzeć w niebo !

Warto jutro spojrzeć w niebo. Dlaczego? Będzie można zaobserwować spektakularne zaćmienie słońca. Każdego roku możemy obserwować różnego rodzaju zjawiska astronomiczne. Część z nich jest cykliczna, a niektóre, jak chociażby Perseidy, powtarzają się co roku.

Częściowe zaćmienie Słońca jest możliwe do obserwacji na całym globie nawet 5 razy w ciągu roku! Pewne szczególne zjawiska można jednak obserwować jedynie raz na kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat. W Polsce całkowite zaćmienia Słońca są niezwykle rzadkie. W ciągu ostatniego tysiąclecia miały one miejsce zaledwie 17 razy. Jutrzejsze, częściowe zaćmienie będzie najlepiej widoczne w północno-zachodniej części kraju. Im dalej na południe natomiast, tym mniejsza część słonecznej tarczy będzie przysłonięta przez Księżyc. Widowisko rozpocznie się około godz. 11.45, a kulminacyjny moment przypadnie na kilka minut przed godziną 13:00. Na szczęście fanom zjawisk astronomicznych powinna sprzyjać bezchmurna pogoda. Zaćmienie przybierze najbardziej spektakularną formę na wysokości Kanady, Grenlandii i części Rosji. Mieszkańcy tych regionów będą mogli zaobserwować tzw. zaćmienie obrączkowe, czyli takie, w którym Księżyc zasłania niemal całą tarczę Słońca, zostawiając dookoła jedynie cienką, okrągłą poświatę.

NASA utworzyła wizualizację, na której można prześledzić tor ruchu cienia Księżyca rzucanego na Ziemię. Do obserwacji zaćmienia Słońca najlepiej wyposażyć się w okulary zaopatrzone w folię słoneczną Baadera. Dobrym sposobem jest też oglądanie zaćmienia przez maskę spawalniczą, która posiada filtr ściemniający się w zależności od nasilenia źródła światła.