Aktualności

​Wojewódzkie Dożynki odbędą się 22 sierpnia w Rogowie

Wojewódzkie Dożynki odbędą się 22 sierpnia w Rogowie. Obchody rozpocznie msza święta, której przewodniczyć będzie arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Po nabożeństwie odbędzie się ceremoniał obrzędowy, czyli przekazanie dożynkowego chleba, prezentacja i wybór najpiękniejszego wieńca. Powiaty mogą już zgłaszać zespoły, które wezmą udział w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego. Część obrzędową zakończy przemarsz uroczystego korowodu dożynkowego. W trakcie Dożynek będzie można posmakować potraw regionalnych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dla amatorów regionalnej kuchni zaplanowano konkurs kulinarny pn. ,,Łódzkie smakuje”. Może się do niego zgłosić maksymalnie sto Kół Gospodyń Wiejskich łącznie we wszystkich trzech kategoriach:

I kategoria: „Wytrawne smaki Łódzkiego” – w ramach tej kategorii, zgłoszona może zostać potrawa o charakterze wytrawnym, podana w wersji na gorąco, bądź na zimno, aspirująca do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego;

II kategoria: „Słodkie smaki Łódzkiego” – do tej kategorii mogą zostać zgłoszone wyroby cukiernicze, ciasta, desery – aspirujące do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego;

III kategoria: „Wigilijne smaki Łódzkiego” - w ramach tej kategorii, zgłoszona może zostać potrawa o charakterze wigilijnym, podana w wersji na gorąco, bądź na zimno, aspirująca do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego.

W każdej z trzech kategorii konkursowych przyznane zostana po trzy nagrody finansowe. Dożynkom Wojewódzkim będzie towarzyszył też piknik rodzinny – Lato z funduszami unijnymi. W przygotowanych namiotach będzie można dowiedzieć się wszystkiego o funduszach unijnych oraz poznać ofertę Urzędu Marszałkowskiego i podległych mu teatrów, domu kultury, filharmonii, czy Wytwórni Filmów Oświatowych.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach natomiast, przygotowano strefę zabaw i animacji. Warsztaty i konkursy umilą czas i będą stanowić atrakcję dla całych rodzin.

Na głównej scenie, będą się odbywały koncerty, które rozpoczną zespoły ludowe: Koderki z Łowicza, Piliczanie i Gorzkowianie, a zakończą występy gwiazd wieczoru Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i zespołu Zakopower.