Wołomin – altany śmietnikowe przejdą modernizację

Wołomin walczy o czystość – altany śmietnikowe przejdą modernizację

Nasze studio odwiedzili Małgorzata Izdebska, sekretarz gminy Wołomin, oraz Rafał Majewski, prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wołominie, aby porozmawiać o problemach z altanami śmietnikowymi i podjętych działaniach na rzecz poprawy gospodarki odpadami w mieście.

Na terenie Wołomina znajduje się 135 bloków i 23 altany śmietnikowe, które przez lata były zaniedbane i stanowiły miejsce nielegalnego podrzucania odpadów. Jak zaznacza prezes Majewski, spółdzielnia rozpoczęła ich stopniową rewitalizację – modernizacja obejmuje zamknięcie altan, instalację monitoringu oraz dodatkowych fotopułapek w miejscach szczególnie narażonych na podrzucanie śmieci.

Zła segregacja odpadów w zabudowie wielorodzinnej jest realnym zagrożeniem dla budżetu mieszkańców. Gmina Wołomin rozlicza się za odbiór odpadów według wagi – im więcej odpadów, tym wyższe koszty dla mieszkańców. Jeśli segregacja nie będzie poprawna, opłata za śmieci może wzrosnąć nawet dwukrotnie – z 29 zł do 58 zł miesięcznie za osobę.

Zamknięcie altan ograniczy problem podrzucania odpadów przez osoby spoza osiedli oraz pozwoli mieszkańcom na bardziej świadome zarządzanie swoimi odpadami – podkreśla sekretarz Izdebska. – To inwestycja, która poprawi estetykę osiedli i pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów

System numeracji i monitoringu już działa

Wołomińska spółdzielnia oraz gmina Wołomin wdrażają kompleksowe rozwiązania, aby usprawnić kontrolę nad gospodarką odpadami. Każda altana ma przypisany numer, a do jej użytkowników należy konkretna grupa mieszkańców. Dodatkowo w wielu miejscach zamontowano monitoring i fotopułapki, które pomagają identyfikować osoby podrzucające śmieci.

Zobacz też:

Kliknij w player poniżej, by odtworzyć nagraną rozmowę