Wspólne ćwiczenia służb. Atak na zbrojownię opanowany

Świętokrzyscy policjanci wraz z innymi służbami mundurowymi wzięli udział w ćwiczeniach „Bukówka 2024”. Sprawdzali oni najróżniejsze scenariusze, by w razie prawdziwego zagrożenia reagować błyskawicznie. Więcej na ten temat powiedział Podkomisarz Damian Janus z biura prasowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Kielcach.

- Scenariusz ćwiczeń zakładał, że do Centrum na Bukówce zgłosił się weteran misji pokojowych, który miał przeprowadzić zajęcia z żołnierzami. Po wjechaniu na teren jednostki, mężczyzna dotarł do magazynu uzbrojenia, gdzie zaatakował pracownika i ostatecznie zdobył broń. Zaniepokojony wartownik podjął interwencję, lecz został postrzelony przez napastnika. Po otrzymaniu sygnału o zdarzeniu, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kielcach skierował na miejsce funkcjonariuszy prewencji oraz ruchu drogowego. Natychmiast rozpoczęła się procedura zabezpieczenia terenu objętego zagrożeniem. Na miejsce przybyła także Żandarmeria Wojskowa. Po zabezpieczeniu terenu, policjanci wraz z ratownikami medycznymi oddziału prewencji ewakuowali poszkodowanego wartownika w bezpieczne miejsce, a negocjatorzy podjęli próbę załagodzenia i rozwiązania konfliktu. Po ustaleniu warunków uwolnienia zakładnika, do akcji włączył się pododdział kontrterrorystyczny. Szybko zneutralizowano zagrożenie i bezpiecznie przekazano napastnika funkcjonariuszom.

Organizowane cyklicznie ćwiczenia mają na celu doskonalenie funkcjonowania procedur kryzysowych i skoordynowanie działań w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia.

Opr. WM.