Zbrodnia Katyńska. Obchody w powiecie wołomińskim

Nasze studio odwiedzili starosta wołomiński Arkadiusz Werelich oraz Kacper Ciesielski – historyk z Muzeum Katyńskiego i prawnuk jednej z ofiar zbrodni katyńskiej.

Rozmawialiśmy o znaczeniu 85. rocznicy tego wydarzenia, o pamięci, która była przez dekady zakłamywana i o roli, jaką w jej przywracaniu mogą odgrywać samorządy, szkoły i instytucje lokalne.

Rok 2025 to nie tylko okrągła rocznica zbrodni. To również moment, w którym – jak zaznaczył starosta Werelich – w powiecie wołomińskim odbywa się rekordowa liczba wydarzeń związanych z Katyniem. Prelekcje, wystawy, konkursy dla młodzieży, apel pamięci w Jadowie, bieg w Radzyminie, koncerty i uroczystości patriotyczne – wszystko to ma jeden cel: przywracać prawdę i budować świadomość.

„Zbrodnia katyńska została zaplanowana przez całe biuro polityczne ZSRR. W ciągu dwóch miesięcy zniknęła z powierzchni ziemi cała elita Rzeczypospolitej – niemal 22 tysiące ludzi” – przypominał Ciesielski. – to jakby zniknęła cała Zielonka

Starosta Arkadiusz Werelich podkreśla, że tak silnego zaangażowania samorządu w tematykę katyńską jeszcze nie było. – „Dla mnie impulsem była rozmowa z panią prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Dziś czuję, że robimy to, co trzeba” – mówił.

Szczególny akcent położony został na pracę z młodzieżą. Samorząd powiatowy ogłosił konkurs „Wirtualne świadectwo prawdy i pamięci”. Młodzież pokazuje, że chce rozmawiać o Katyniu, jeśli tylko dostanie przestrzeń i język, którym może to robić.


12 kwietnia o godz. 16:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin odbędą się uroczystości patriotyczne. W programie:

  • Koncert zespołu pod dyrekcją Krzysztofa Jaszczaka
  • Występy solistów: Aleksandry Okrasy, Anny Potyrały-Listwon, Wojciecha Bardowskiego
  • Prelekcja Izabelli Sariusz-Skąpskiej – filolog, literaturoznawczyni, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, wnuczka Bolesława Skąpskiego
  • Prelekcja Kacpra Ciesielskiego – historyk, kulturoznawca, pracownik Muzeum Katyńskiego, prawnuk jednej z ofiar
  • Prelekcja Marka Krystyniaka – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie
  • Prelekcja dr hab. Elżbiety Smułkowej – członek Zarządu Warszawskiej Rodziny Katyńskiej
  • Gala finałowa konkursu „Katyń: Wirtualne Świadectwo Pamięci Powiatu Wołomińskiego”
  • Prezentacja nagrodzonych materiałów wideo
  • Wręczenie nagród laureatom