Aktualności

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Rząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które mają zachęcić coraz większą grupę osób do zaszczepienia się przeciw Covid-19. Statystyki pokazały, że 75% osób powyżej 70. Roku życia już się zaszczepiło, ale w kolejnych rocznikach ta tendencja spada.

Tych, którzy nie są przekonani do szczepień, rząd chce przekonać kampanią pro frekwencyjną pn. „Ostatnia prosta” i w prowadza kolejne ułatwienia. Od 15 czerwca na każdej imprezie masowej powinien funkcjonować mobilny punkt szczepień, osoby 70+ mają także zapewniony bezpośredni kontakt z konsultantami, którzy zaoferują możliwość szczepienia przez zespół wyjazdowy. Ułatwienia wprowadzono również dla osób niepełnosprawnych.

Nowością jest także start loterii Narodowego Programu Szczepień. Od lipca osoby, które się zaszczepią będą miały szanse na nagrody pieniężne i rzeczowe. Nagrody przewidziane są również dla samorządów z najwyższym wskaźnikiem szczepień – 100 tys. zł na dowolny cel przewidziano dla pierwszych 500 gmin, które osiągną 67% zaszczepienia swoich mieszkańców, a mln zł dla każdej najlepszej gminy z 49 byłych województw na koniec akcji. Dodatkowe 2 mln zł otrzyma ta gmina, która osiągnie najwyższy wskaźnik zaszczepienia mieszkańców w Polsce.