Aktualności

Zmiany w rozkładzie jazdy PKP

W grudniu zmienia się rozkład połączeń kolejowych na Pomorzu. Za przewozy pasażerów na trasie Słupsk-Trójmiasto odpowiadać będą Przewozy Regionalne. Dzięki temu mieszkańcy Słupska zyskają nowe- wygodniejsze połączenia z Trójmiastem, a nawet Elblągiem i Bydgoszczą. Jednocześnie taryfa opłat za przejazdy ma być zbieżna z dotychczas obowiązującą. Nowy przewoźnik będzie też honorował bilety miesięczne i kwartalne imienne wystawione przez PKP SKM.

Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać od 10 grudnia. Najważniejsza zmiana dotyczy nowego podziału połączeń finansowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Odcinek pomiędzy Słupskiem a Lęborkiem, obsługiwany dotychczas przez Szybką Kolej Miejską, przejmą Przewozy Regionalne.

- Podział zamówienia na dwie części, aglomeracyjną i regionalną, miał na celu poszerzenie oferty i lepsze dopasowanie jej do potrzeb pasażerów – tłumaczy Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora w Departamencie Infrastruktury UMWP.

W efekcie zmian mieszkańcy Słupska uzyskają jedenaście bezpośrednich połączeń z Trójmiastem. Obecnie cześć z tych połączeń funkcjonuje z przesiadką w Lęborku lub Wejherowie, co nie jest zbyt wygodne dla podróżnych.

Ostatnie, wieczorne połączenie z Gdyni o godz. 21.44 to ważny postulat podnoszony przez mieszkańców Słupska. Umożliwi powrót do domu tym osobom, które chciałyby popołudnie i wieczór spędzić w Trójmieście, np. korzystając z oferty kulturalnej.

Warto podkreślić, że sześć pociągów w nowej ofercie Przewozów Regionalnych to linie, które nie kursują jedynie między Słupskiem a Gdańskiem, ale jadące do Elbląga lub Bydgoszczy.

Dodatkowo, decyzją marszałka Mieczysława Struka, w okresie od 10 grudnia do 10 stycznia imienne bilety miesięczne oraz kwartalne wystawione przez PKP SKM w Trójmieście (normalne i z ulgami ustawowymi) będą honorowane przez Przewozy Regionalne. Chodzi o bilety na których stacją początkową lub końcową będą wszystkie przystanki leżące pomiędzy Lęborkiem a Gościcinem Wejherowskim.

Do obsługi połączeń na opisywanej linii komunikacyjnej zostaną skierowane dodatkowo dwa zmodernizowane pociągi stanowiące własność Przewozów Regionalnych, które w ostatnich dniach dotarły na teren naszego województwa.