Aktualności

Żyrardów: Nocne spotkanie z kulturą

19 maja w wielu miastach w Polsce rozpocznie się Noc Muzeów, czyli inicjatywa polegająca na nieodpłatnym udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Do akcji po raz kolejny włącza się również Żyrardów.

Tu w pofabrycznych halach w Muzeum Lniarstwa odbędzie się nocne zwiedzanie obiektu z przewodnikiem połączone z ciekawymi legendami i historiami z Żyrardowa. Zwiedzanie odbywać się będzie w dwóch turach – o godzinie 21.00 i 22.00. Na uczestników przygotowano również kilka niespodzianek.

Interesująca jest także propozycja Galerii Resursa, gdzie o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy komiksów i satyry „Nie tylko Noe” Tomasza Niewiadomskiego i Grzegorza Janusza, którzy są laureatami ubiegłorocznej edycji „Manufaktury Satyry”. Na godzinę 18.00 przewidziano prelekcję połączoną z prezentacją filmu pt. „Od rośliny do tkaniny – jak z lnem było”. Natomiast o 20.00 odbędzie się nocny spacer po mieście z przewodnikiem pn. „Żyrardów. Miasto Idealne”.

Pod honorowym patronatem Starosty powiatu żyrardowskiego, Wojciecha Szustakiewicza, Noc Muzeów przygotowało również Muzeum Mazowsza Zachodniego. Tu od godziny 17.00 na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele atrakcji, między innymi lekcja i warsztaty patriotyczne dla dzieci o symbolach narodowych „Jaki znak Twój? Orzeł biały!”, spotkanie z Aliną Czerniakowską i projekcja filmu „Musieli zwyciężyć”, wykład dyrektora muzeum Bogusława Nietrzebki pt. „Wojna Polsko – Bolszewicka 1919 – 1920” oraz konkurs historyczny „Kocham Niepodległą”. Radio FAMA objęło wydarzenie patronatem medialnym.