Aktualności

Żyrardów: Ustawa dekomunizacyjna nadal budzi kontrowersje

Czy Aleja 3 Maja zmieni się w ulicę Generała Józefa Hallera, a 1 maja stanie się ulicą… 3 maja? Ustawa dekomunizacyjna to wciąż żywy temat wśród mieszkańców Żyrardowa. Wciąż nie wiadomo, które ulice będą miały inne nazwy. Wiele kontrowersji budzi też sama ustawa. Zdaniem Andrzeja Góralskiego, historyka, który ma doświadczenie w nadawaniu nazw ulicom, sporo propozycji zmian nie jest do końca uzasadnionych.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Pamięci Narodowej na pewno zmianie ulegną nazwy pięciu ulic – Jodłowskiego, Doczkała, Basińskiego, Choińskiego i Roosevelta , a także zniknie 5 tablic wzdłuż ulicy pierwszego maja upamiętniających czołgistów oraz pomnik gwardzisty.

Stanowisko w sprawie zajęło również Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa. Członkowie zgodzili się, że do ustawy należy podejść roztropnie i wprowadzić tylko konieczne zmiany. Zaproponowano powrót do nazw historycznych przy jednoczesnych konsultacjach z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Oficjalne stanowisko towarzystwa poznamy na Komisji Kultury.

Przypomnijmy, że mieszkańcy również mogą zgłaszać swoje propozycje zmian do Urzędu Miasta. Do tej pory do urzędu wpłynęły 23 takie wnioski. Sprawie przyjrzała się nasza reporterka, Iwona Sadowska.

Mówią: Andrzej Góralski, historyk specjalizujący się w nadawaniu nazw ulicom oraz Stanisław Niewiadomski, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa, obecnie członek zarządu

Fot.: www.zyrardow.pl