Dwie książki, jeden Bałtyk

W naszym studiu gościliśmy Aleksandrę Ugorowską z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Rozmawialiśmy o jej wielkiej miłości do Bałtyku oraz dwóch wyjątkowych książkach, które przedstawiają to morze z różnych perspektyw: „Planeta Bałtyk” autorstwa Andrzeja Kruszewicza i Joanny Pawlikowskiej oraz „Bałtyk, historie zza parawanu” Aleksandry Arendt.

  • „Planeta Bałtyk” to książka popularnonaukowa, która na 250 stronach porusza niemal wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące Bałtyku. Autorzy, współpracując z instytutami naukowymi, odkrywają przed czytelnikami bogactwo flory i fauny oraz fascynujące historie wraków, min czy bomb zalegających na dnie morza. Dzięki ekologicznym programom Bałtyk staje się coraz czystszy, ale książka zwraca też uwagę na cierpienie zwierząt wywołane ludzką działalnością.
  • „Bałtyk, historie zza parawanu” ukazuje natomiast życie nad Bałtykiem od początków osadnictwa po współczesność. Aleksandra Arendt przedstawia anegdoty i opowieści o pierwszych latarniach morskich, legendach takich jak zatopienie Winiety, oraz o niezwykłych wydarzeniach – choćby skoczni narciarskiej w Sopocie czy zakopanej windzie. Czytelnicy mogą również poznać historię rozwoju kurortów i zmieniającej się mody plażowej.

Aleksandra Ugorowska podkreśla, że obie książki doskonale się uzupełniają, oferując pełny obraz Bałtyku – zarówno z perspektywy naukowej, jak i kulturowej. To opowieść o niezwykłej „planecie Bałtyk”, która kryje w sobie bogactwo natury i historii.