Poczytaj mi FAMO: Spotkanie z Moniką Jezierską

W ostatnim odcinku audycji "Poczytaj mi FAMO" naszym gościem była Monika Jezierska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Opowiedziała nam o dwóch nietypowych kryminałach, które mogą zainteresować zarówno miłośników zagadek, jak i tych poszukujących nowych literackich form.

Pierwsza propozycja to "Czwartkowy Klub Zbrodni" autorstwa Richarda Osmana, reprezentujący tzw. "przytulny kryminał". Choć może to brzmieć jak oksymoron, ten typ powieści charakteryzuje się detektywami-amatorami, humorem sytuacyjnym oraz spokojną atmosferą.

Drugą książką, którą poleca Monika, jest "Dom Klepsydry" Gareta Rubina, wydana w formie tedbeszki. To nietypowa książka podzielona na dwie części, które są odwrócone do góry nogami względem siebie. Taki układ pozwala czytelnikowi na różne sposoby czytania - można przeczytać jedną część, a potem obrócić książkę, lub czytać na przemian rozdziały z obu części.

Jedna z części przenosi nas do Anglii początku XIX wieku, gdzie młody lekarz Simeon próbuje rozwikłać tajemnicę choroby swojego krewnego, księdza Oliwiera. Druga część to Kalifornia lat 30. XX wieku, gdzie przyjaciel zmarłego pisarza Olivera podejmuje prywatne śledztwo w sprawie jego śmierci.