"Poczytaj mi FAMO" z Bernadetą Lorent

Zapraszamy do odsłuchania najnowszej audycji "Poczytaj mi FAMO", w której gościliśmy Bernadetę Lorent, bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołomnie im. Zofii Nałkowskiej. W trakcie rozmowy Bernadeta przedstawiła dwie niezwykle inspirujące książki.

Pierwsza z nich to "Nie widzę przeszkód" autorstwa Marcina Ryszki i Jakuba Bałkala. Książka ta ukazuje, że mimo utraty wzroku można prowadzić pełne i aktywne życie. Marcin Ryszka, niewidomy od piątego roku życia, jest paraolimpijczykiem, kapitanem reprezentacji Polski w blind footballu, dziennikarzem sportowym, pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prezesem fundacji "Nie widząc przeszkód". Autorzy zrywają ze stereotypem osoby z niepełnosprawnością, podkreślając, że determinacja i odpowiednie udogodnienia pozwalają na samodzielność i realizację marzeń.

Druga książka, którą omówiła Bernadeta, to "Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach" Moniki Białkowskiej. Książka ta porusza trudny temat nadużyć w zgromadzeniach żeńskich w Polsce. Autorka, teolożka i dziennikarka, przedstawia historie byłych sióstr zakonnych, które zdecydowały się walczyć o własną godność i zdrowe życie duchowe. Książka ta przerywa zmowę milczenia wokół patologii w żeńskich zakonach, ukazując konieczność reform z troski o przyszłość życia zakonnego i dobro kobiet, które je wybrały.

Zapraszamy do wysłuchania pełnej rozmowy.