Potężne skupisko potencjalnie niebezpiecznych substancji w gminie Wołomin

W ciągu zaledwie kilku dni na terenie gminy Wołomin odnotowano kilka zdarzeń związanych z porzuceniem potencjalnie niebezpiecznych odpadów przemysłowych. Pierwsze z nich dotyczyły porzucania odpadów w pojemnikach typu mauzer na prywatnych działkach. Koleje zdarzenie zostało udaremnione przez policjantów z Krakowa, którzy zatrzymali transport podejrzanych odpadów w Leśniakowiźnie.

Wyniki badań, które są dostępne do tej pory wskazują, że mamy do czynienia z wysoce niebezpiecznymi substancjami, o czym poinformował WIOŚ. W związku z tymi wydarzeniami burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan zarządziła kontrole terenów gminy przy pomocy drona, co doprowadziło do kolejnego niepokojącego znaleziska.

Na terenie jednej z prywatnych firm odkryto skupisko pojemników typu mauzer, których ilość budzi poważne wątpliwości. Setki tysiąc litrowych pojemników składowane są na terenie przemysłowym, w bliskim sąsiedztwie zakładów produkcyjnych, galerii handlowej i zabudowań mieszkalnych. O naszych obawach niezwłocznie zostały poinformowane odpowiednie organy administracji państwowej i organów ścigania.


O sytuacji opowiedzieli nam :

  • Jan Grabiec poseł na Sejm RP
  • Elżbieta Radwan burmistrz Wołomina
  • Małgorzata Izdebska sekretarz gminy Wołomin


Najważniejsze informacje

  1. W ciągu kilku dni na terenie gminy Wołomin odnotowano kilka zdarzeń związanych z porzuceniem potencjalnie niebezpiecznych odpadów przemysłowych.
  2. Pierwsze zdarzenia dotyczyły porzucania odpadów w pojemnikach typu mauzer na prywatnych działkach.
  3. Policjanci z Krakowa zatrzymali transport podejrzanych odpadów w Leśniakowiźnie.
  4. Wyniki badań wskazują, że mamy do czynienia z wysoce niebezpiecznymi substancjami, o czym poinformował WIOŚ.
  5. Burmistrz Wołomina zarządziła kontrole terenów gminy przy pomocy drona, co doprowadziło do kolejnego znaleziska pojemników typu mauzer.
  6. Setki tysiąc litrowych pojemników są składowane na terenie przemysłowym, w bliskim sąsiedztwie zakładów produkcyjnych, galerii handlowej i zabudowań mieszkalnych.
  7. Odpowiednie organy administracji państwowej i organy ścigania zostały poinformowane.
  8. Skala problemu przekracza możliwości gminy, która nie posiada własnych służb i narzędzi do rozwiązania tego typu problemów.
  9. Samorządy muszą ponosić koszty utylizacji niebezpiecznych odpadów z własnego budżetu.
  10. Wiele miejscowości w Polsce, takich jak Postoliska, Kałuszyn, Nadbiel i Pomiechówek, również musiało zmierzyć się z podobnymi sytuacjami.