Żyrardowskie Radio Retro - Ze wspomnień O.Ryczanowskiej cz.2

"Tu musi być Stolica!

Pani majorowo - ale za jakie pieniądze?

Jest tu tylu rzemieślników - jeden murarz, drugi hydraulik...

Już na Boże Narodzenie jeden piec grzał. Jeden z pieców lokatorzy nazwali "Oleńka". Wchodzę kiedyś do kotłowni, a tam na piecu widnieje wielki napis, moje imię: "Oleńka". Roześmiałam się.

Dla utrzymania czystości domu założyłam Klub Przyjaciół Dzieci Mokotowa. Były codzienne zbiórki z dziećmi. Na pierwszym zebraniu powiedziałam do dzieci: - Nie może być tak brudno. Jeden z chłopców zaproponował, że pudła UNRR-owskie posłużą za kosze na śmieci. Każdy przyniesie pudło, a my je obkleimy kolorowym papierem i pod każdymi drzwiami będzie stał kosz UNRRA na śmieci. Dozorca, który był, nie czuł się zobowiązany do sprzątania, ponieważ nie dostawał za to pieniędzy. To dzieci zorganizowały miotełki z rózeg i z własnej inicjatywy zamiatały korytarze. Pewnego dnia wychodzę z mieszkania i widzę, jak gromadka dzieci sprząta cały duży hol. Na wigilię było tak czyściutko, jak chyba w żadnym warszawskim mieszkaniu. Każde dziecko zostało obdarowane prezentem. Przysłużyła się do tego szkoła przy ul. Narbutta.

Klamki do swoich drzwi kupowałam od sprzedawców ulicznych. Każda była inna. Po latach powiedziałam do męża - niech tak zostanie. To będzie znak wojny ".

***

Żyrardowskie Radio Retro. Nagrania z Kolekcji Sercem Zbieranej im. Jana Zagozdy. Muzyka z samego serca Mazowsza. Niezapomniane szlagiery. Gra i opowiada prowadzący kolekcję - dr Maciej Klociński.

Audycje z muzyką retro w RadiuFama Żyrardów 104,1 FM, w każdy czwartek, po g. 17:00.

YouTube: MuzykaRetro

Maciej Klociński - doktor nauk humanistycznych, żyrardowianin. Polski śpiewak operetkowy, piosenkarz, aktor estradowy, wykonawca piosenek retro i romansów rosyjskich, muzyk-multiinstrumentalista i akompaniator, konferansjer, popularyzator kultury muzycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego, dziennikarz prasowym, radiowy i telewizyjny, specjalista do spraw animacji kultury, nauczyciel interpretacji piosenki, reżyser spektakli teatralnych i widowisk estradowych, terapeuta muzyczny seniorów, publicysta internetowy, juror ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych i piosenki, ambasador Fundacji Kulturowego Dziedzictwa im. Ałły Bajanowej w Polsce, a także prowadzący Kolekcję Sercem Zbieraną płyt gramofonowych im. Jana Zagozdy. Artysta Wędrownego Teatru Muzycznego Maggie Tunkiewicz-Zakrzewskiej.