Czy do szczoteczki sonicznej można używać zwykłej pasty?

Stosowanie samej szczoteczki sonicznej nie przyniesie efektów w postaci lśniącego i białego uśmiechu czy zdrowych dziąseł. Niezbędne jest również uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej o odpowiednie preparaty, np. właściwie dobraną pastę do zębów. Jaka pasta będzie najlepsza do szczoteczki sonicznej? Czy wraz z tego typu przyrządami możemy używać także standardowych środków higienicznych?

Szczoteczka soniczna to urządzenie przeznaczone do higieny jamy ustnej, którego działanie opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu. Z uwagi na drgania cząsteczki pasty do zębów, śliny i wody łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki docierają nawet do trudno dostępnych obszarów, np. przestrzeni między zębami, skutecznie czyszcząc je z resztek pokarmowych i płytki nazębnej. Niektóre szczoteczki soniczne osiągają prędkość pracy na poziomie 96 000 ruchów na minutę.

Włosie urządzenia sonicznego wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które gwarantują bezpieczeństwo dziąseł. Główkę czyszczącą należy wymieniać co trzy miesiące ze względu na zużycie włosia. W zestawach ze szczoteczkami często dostępne są końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, np. do codziennego szczotkowania, czyszczenia języka, wybielania zębów czy do masażu dziąseł. Każdy model oferuje także kilka trybów pracy, spośród których każdy wybierze ten odpowiedni dla siebie.

Czy każda pasta pasuje do szczoteczki sonicznej?

Szczoteczkę soniczną najbardziej wyróżnia zastosowana w niej technologia fal dźwiękowych oraz jej prędkość pracy. Wytwarzanie 96 000 ruchów na minutę oznacza, że jest ona 500 razy szybsza niż szczoteczka manualna. Taka liczba ruchów wpływa na właściwości antyosadowe szczoteczki, a więc pasty polerujące, niektóre pasty wybielające czy te o silnym działaniu ścierającym mogą osłabiać strukturę szkliwa zębowego i wpływać niekorzystnie na zdrowie dziąseł. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/szczoteczka... Dlatego też użytkownicy szczoteczek sonicznych powinni wybierać preparaty z niskim współczynnikiem RDA, zawierające np. uwodnioną krzemionkę.

Jaka powinna być pasta do szczoteczki sonicznej?

Pasta do zębów przeznaczona do stosowania wraz ze szczoteczką soniczną powinna posiadać następujące cechy charakterystyczne:

  • niski współczynnik RDA – współczynnik RDA to wskaźnik określający stopień ścieralności pasty dla zębiny, która jest tkanką znajdującą się pod szkliwem. Gdy jest on wysoki, pasta powinna wykazywać silne działanie ścierające. Najwyższa dopuszczalna wartość RDA w pastach do szczoteczek sonicznych powinna mieścić się w przedziale 30-70. Preparaty ze współczynnikiem powyżej 100 przeznaczone są do intensywnego wybielania zębów. W połączeniu z pracą szczoteczki sonicznej mogą znacząco osłabiać strukturę szkliwa, czego efektem może być nadwrażliwość na ciepłe, zimne, słodkie lub kwaśne posiłki i napoje. Najpopularniejsze substancje ścierne to m.in. węglan wapnia, uwodniona krzemionka, wodorotlenek wapnia i tlenek krzemu. Jeśli posiadasz szczoteczkę soniczną, wybieraj pasty z oznaczeniem „sonic friendly”.
  • łagodne środki pieniące – to inaczej detergenty, które podczas szczotkowania zębów wytwarzają pianę niezbędną do ułatwienia procesu usuwania płytki nazębnej. Im mniej pieni się dany preparat, tym lepiej. Zbyt duża ilość piany może wpłynąć na niezbyt dokładne wyczyszczenie zębów. Najczęściej stosowanym środkiem pieniącym jest SLS, czyli laurylosiarczan sodu. Pasta zawierająca taką substancję, w połączeniu z właściwościami szczoteczki sonicznej, stworzy pianę z dużymi bąbelkami, niską zawartością wody i składników aktywnych. Większe cząsteczki z trudem dotrą do przestrzeni międzyzębowych, a więc nie wyczyszczą ich najlepiej. Dlatego też użytkownikom szczoteczek sonicznych poleca się pasty do zębów z łagodnymi składnikami pieniącymi, które tworzą gęstą pianę o drobnych bąbelkach. Takie środki bez problemu docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Są także delikatniejsze dla błony śluzowej, a więc nie przyczyniają się do występowania aft czy podrażnień.
  • żelową konsystencję – struktura pasty znacząco wpływa na jakość mycia zębów szczoteczką soniczną. Najlepiej, gdyby posiadała ona gęstą i jednolitą formułę żelu bez dodatku granulek. Wówczas nie będzie spływała po ustach podczas szczotkowania. Konsystencja żelu wpływa także na lepsze rozprowadzenie składników aktywnych po całej jamie ustnej.

Najlepsze pasty do zębów do szczoteczki sonicznej

Najlepsza pasta do zębów do szczoteczki sonicznej powinna więc posiadać: niski współczynnik RDA, żelową konsystencję, a także łagodne środki pieniące. Do najpopularniejszych środków przeznaczonych do użytku wraz z urządzeniami sonicznymi należą następujące produkty: Smilesonic Sensitive, Seysso Protection and Safe Whitening, Seysso Oxygen, R.O.C.S. Magic Whitening, Biorepair Plus, SPLAT Biocalcium, WOOM Total+ itd.


Tekst sponsorowany.