Dwuspadowy dach w domu jednorodzinnym – tańsza budowa domu
Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, inwestorzy najczęściej stają przed wyborem dwóch podstawowych rodzajów dachów: wielospadowego i dwuspadowego. Pierwszy, choć często bardziej efektowny, jest jednocześnie droższy i bardziej skomplikowany w realizacji. Natomiast dach dwuspadowy to proste, funkcjonalne i ekonomiczne rozwiązanie, które generuje niższe koszty budowy oraz skraca czas realizacji inwestycji. Poznajmy jego zalety oraz możliwości adaptacyjne, które czynią go popularnym wyborem wśród inwestorów.
Dom przy Alabastrowej 57
Dach dwuspadowy w domach parterowych – nie trać potencjału poddasza.
W przypadku domów parterowych dach dwuspadowy zapewnia szereg korzyści. Jedną z najważniejszych jest możliwość szybkiej i sprawnej adaptacji poddasza, co pozwala w przyszłości rozbudować powierzchnię użytkową budynku bez konieczności rozległych zmian konstrukcyjnych. Dzięki prostej formie dach ten idealnie nadaje się do domów zaprojektowanych na planie prostokąta, co czyni go doskonałym wyborem dla inwestorów posiadających wąskie działki.Ponadto dach dwuspadowy jest często stosowany w nowoczesnych projektach typu „stodoła”, które cieszą się rosnącą popularnością. Tego typu projekty domów umożliwiają zastosowanie powiększonych przeszkleń, antresoli czy sufitu katedralnego, co zapewnia przestronność wnętrz i nowoczesny charakter całego domu. Symetryczny kształt dachu, o prostej geometrii, pozwala także na optymalizację kosztów budowy, ograniczając liczbę potrzebnych materiałów i robocizny. Jeśli przeglądamy projekty domów parterowych w celu znalezienia taniego i szybkiego w realizacji budynku, zdecydowanie powinniśmy skłaniać swoje wybory w stronę propozycji z dachem symetrycznym, dwuspadowym.
Dom przy Olchowej 14
Projekty domów z poddaszem i dachem dwuspadowym – więcej światła niższym kosztem.
Dachy dwuspadowe są również niezwykle praktyczne w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Ich uniwersalna konstrukcja sprawia, że sprawdzają się na większości działek, na których obowiązują warunki zabudowy ze ściśle określoną linią kalenicy głównej. Bez trudu znajdziemy gotowe projekty domów, zarówno z kalenicą prostopadłą, jak i równoległą drogi wjazdowej. O wiele prościej również dostosujemy kąt nachylenia dachu do warunków zabudowy w przypadku dwuspadowych konstrukcji, niż w sytuacji, gdy zmiany trzeba by było wprowadzać w dachach wielospadowych, o skomplikowanej geometrii. Budowa domu z dachem dwuspadowym jest tym samym tańsza i szybsza w realizacji, ponieważ nie wymaga stosowania skomplikowanych lukarn ani dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu inwestorzy mogą uniknąć dodatkowych kosztów związanych z izolacją i wykończeniem takich elementów. Co więcej, ściany szczytowe umożliwiają montaż okien i drzwi balkonowych, co zapewnia odpowiednią ilość naturalnego światła na poddaszu bez konieczności instalowania kosztownych okien dachowych. Projekty domów z poddaszem użytkowym i dachem dwuspadowym oferują również wygodniejszą i większą powierzchnię magazynową na strychu. To szczególnie istotne, gdy wybieramy do realizacji projekt domu o niewielkiej powierzchni użytkowej.
Dom przy Cyprysowej 88
Wybór projektu domu z dachem dwuspadowym to szybka i oszczędna droga do własnego domu. Prosta konstrukcja, niskie koszty budowy, łatwość adaptacji poddasza oraz możliwość efektywnego doświetlenia wnętrz to tylko niektóre z zalet tego rozwiązania. Co więcej, dachy dwuspadowe doskonale sprawdzają się jako podłoże do instalacji nowoczesnych systemów fotowoltaicznych (OZE), które mogą znacząco obniżyć koszty eksploatacji domu. To kolejny argument przemawiający za tym, by postawić na funkcjonalność i ekonomię w budownictwie jednorodzinnym.
Artykuł sponsorowany.