Kupujesz, sprzedajesz, wynajmujesz? Uważaj na pułapki!

Rynek nieruchomości jest pełen pułapek, w które łatwo wpaść. Każda z nich może kosztować wiele nerwów i pieniędzy. Warto się przed nimi bronić. Kupno, sprzedaż czy wynajem nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami, które dla laika wydają się skomplikowane. Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak ich uniknąć?

Rola eksperta w trakcie kupna nieruchomości

Zakup domu lub mieszkania to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością wydania dużej sumy pieniędzy. Znalezienie nieruchomości do zakupu to pierwszy krok. Równie istotne jest zadbanie o kwestie prawne. Aby nabycie mieszkania czy domu przebiegło zgodnie z prawem, warto zasięgnąć opinii radcy prawnego nieruchomości, który pomoże przeanalizować sytuację i doradzić najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim sprawdzi, czy lokal nie ma kilku właścicieli, nie jest zadłużony lub ma wpisaną hipotekę. Specjalista ułatwi także przygotowanie umowy kupna-sprzedaży, zabezpieczając nasze interesy.

Kupując nieruchomość, warto sprawdzić nie tylko jej stan prawny, ale również techniczny. Pęknięcia ścian, wilgoć, nieprawidłowe instalacje – to wszystko może ujawnić się dopiero po zakupie. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który oceni stan budynku.

Sprzedajesz nieruchomość? Nie daj się oszukać!

Wydawać by się mogło, że sprzedaż nieruchomości jest łatwiejsza niż jego kupno. Jednak również na sprzedających czyhają pułapki, o których warto pamiętać. Jedną z nich jest zbyt niska lub zbyt wysoka cena. Warto określić wartość rynkową nieruchomości, aby nie stracić na sprzedaży lub nie odstraszyć kupujących. Analiza rynku lub pomoc specjalisty pomoże ustalić cenę adekwatną do wartości domu, lub mieszkania.

Do sprzedaży musisz się odpowiednio przygotować. Akt notarialny, zaświadczenie o braku zadłużenia, świadectwo energetyczne – to tylko niektóre z dokumentów, które trzeba mieć pod ręką. Warto także, przy pomocy radcy prawnego od nieruchomości, przygotować umowę. Nieprecyzyjnie sformułowane zapisy mogą działać na Twoją niekorzyść. Zawsze warto skonsultować je z prawnikiem.

Jak zabezpieczyć się przed problemami w trakcie wynajmu?

Nie tylko na kupujących czy sprzedających czekają pułapki. Również wynajmujący powinni się ich wystrzegać. Przede wszystkim warto dokładnie przeczytać umowę, by wiedzieć, co jest przedmiotem jej zapisu. Powinna ona zawierać kwotę czynszu, a także warunki rozwiązania najmu, zasady dotyczące kaucji czy ewentualnych remontów. Warto wiedzieć, że w Polsce prawo chroni najemców, co oznacza, że ich eksmisja nie jest prosta. Zadbaj o to, by umowa była dobrze skonstruowana i uwzględniała np. najem okazjonalny. Warto poprosić o zaświadczenie o zatrudnieniu lub porozmawiać z poprzednim wynajmującym.

Do każdej transakcji musisz się odpowiednio przygotować. Nie podpisuj dokumentów bez ich dokładnego przeczytania, konsultuj się z radcą prawnym lub innym specjalistą w przypadku wątpliwości i nie daj się ponieść emocjom. W transakcjach na rynku nieruchomości liczy się rozwaga – lepiej poświęcić więcej czasu na analizę, niż później żałować swojej decyzji!


Artykuł sponsorowany.