Paradontoza – jedna z najpowszechniejszych chorób jamy ustnej
Choroby jamy ustnej to nic przyjemnego. Jedną z najbardziej znanych i najczęściej pojawiających się dolegliwości jest paradontoza. Dotyka zwykle osoby po 35-40 roku życia, ale nie jest to regułą i może występować u znacznie młodszych pacjentów. Czym jest, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
Paradontoza – charakterystyka
Paradontoza to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Według różnych statystyk występuje u ok. 70% dorosłych Polaków. W wyniku zachorowania, infekcji poddawane są tkanki przyzębia, co w konsekwencji prowadzi do występowania stanu zapalnego.
Tkanki przyzębia odpowiadają za umocowanie zębów w zębodole, więc pogarszanie się ich stanu prowadzi do utraty sztywności zębów, które zaczynają się poruszać. Początkowo objawy są bardzo trudne do rozpoznania, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy. Choroba jednak może rozwijać się szybko i nim się obejrzymy, symptomy będą dawać o sobie znać już w sposób bardzo dotkliwy.
Z tego też powodu, warto cyklicznie odwiedzać dentystę. Gwarantuje to wykrywanie wszelkich problemów, w tym właśnie paradontozy (nazywanej także paradentozą lub zapaleniem przyzębia) na wczesnym etapie. Ułatwia to leczenie i znacznie ogranicza ryzyko dalszych powikłań.
Przyczyny choroby
Podstawowym powodem infekcji z reguły jest długo utrzymujący się stan zapalny, który jest konsekwencją nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Umożliwia to szybkie rozmnażanie się i rozwój bakterii. Nieumiejętne mycie zębów lub zaniedbania w zakresie higieny zębów prowadzą do powstawania biało-żółtego osadu, który skutkuje powstaniem kamienia nazębnego. Ten z kolei przemieszcza się w kierunku korzenia, co przekłada się na rozwój kolejnych etapów choroby.
Innymi czynnikami, które mają wpływ na rozwój paradontozy są:
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- cukrzyca,
- zła dieta,
- obciążenie genetyczne (np. krzywe uzębienie, uniemożliwiające skuteczne dotarcie szczoteczką do wszystkich miejsc w jamie ustnej).
Objawy paradontozy
Zwykle mówi się o trzech stadiach choroby. Początkowo pojawia się lekki obrzęk i krwawienie dziąseł, które może łączyć się z delikatnym bólem zęba. Zwykle objawom tym towarzyszy stan zapalny wraz z zaczerwienieniem tkanki. W tej fazie na szczęście infekcja jest raczej niegroźna i łatwa w leczeniu. W drugiej fazie pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Jest to wynik procesów gnilnych, które zachodzą gdy bakterie przedostają się w okolice korzeni zębów. Do tego dochodzi jeszcze wysoki poziom wrażliwości na smaki – słodki i kwaśny. Dodatkowo zauważyć można przesuwanie się zębów, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej, a szyjka zębowa zaczyna się odsłaniać, co prowadzi do wydłużania się korony zęba. W trzeci i ostatnim stadium mogą występować obniżony poziom kości oraz bolesne ropnie na dziąsłach. Zaobserwować daje się również niesmak w ustach, który nie daje się zwalczyć nawet częstym szczotkowaniem. Najpoważniejszymi objawami jest ruchliwość zębów, a w skrajnym wypadku ich wypadanie.
Paradontoza potrafi rozwijać się nawet 10-15 lat, przez ten czas pozostając cały czas w pierwszym stadium rozwoju, przez co jest niezauważalna dla pacjenta. Pierwsze objawy choroby mogą zostać łatwo zignorowane – często uznajemy je za tymczasowy, krótkotrwały stan zapalny lub wynik zbyt mocnego szczotkowania zębów.
Paradontoza – jak leczyć?
Sposób leczenia jest oczywiście zależny przede wszystkim od stopnia rozwoju choroby. W przypadku pierwszej fazy zalecenia są następujące:
- Dbanie o higienę jamy ustnej w szerszym stopniu niż dotychczas. Można np. myć zęby po każdym posiłku. W przypadku problemów z krwawiącymi dziąsłami – pomoże szczoteczka z miękkim włosiem.
- Zmiana diety. Unikanie lub ograniczanie spożycia alkoholu oraz papierosów, picie słabszej kawy i herbaty. Zadbanie o dostarczenie odpowiedniej ilości witamin A, B i C oraz wapnia.
- Zabieg skalingu – czyli usuwania kamienia nazębnego. Szczególnie polecane w przypadku nieregularnego mycia zębów, co niestety ma ogromny wpływ na powstawanie trudnego do usunięcia kamienia.
- Regularne odwiedzanie stomatologa, co pomoże w jak najszybszym zdiagnozowaniu potencjalnego zagrożenia chorobą.
W przypadku drugiego stadium, oprócz wymienionych już wskazówek, istotne jest:
- Stosowanie past i płynów do płukania jamy ustnej przeznaczonych dla osób cierpiących na nadwrażliwość lub paradontozę.
- Przyjmowanie antybiotyków wskazanych przez stomatologa.
Sugerując się samymi statystykami można odnieść wrażenie, że paradontoza to choroba, której nie można się ustrzec. Nic bardziej mylnego – regularne dbanie o higienę jamy ustnej, zdrowa dieta, a przede wszystkim regularne wizyty u specjalisty, czyli periodontologa pomoże nam nie tylko w przypadku paradontozy, ale również całego szeregu innych dolegliwości takich jak zapalenie dziąseł czy zmiany w błonie śluzowej. Jeśli szukasz dobrego periodontologa w Warszawie, skontaktuj się z kliniką stomatologiczną Trio-Dent
tekst sponsorowany