Radio inaczej

Sulejówek: To ostatni moment, by zapisać się do Biegu Marszałka 2019!

Weź udział Biegu Marszałka i sprawdź swoją kondycję na dystansie 10 kilometrów! Trwają zapisy do 12. edycji imprezy, która startuje już 8 czerwca w Sulejówku. Dlaczego Józef Piłdsudski stawiał na wysiłek fizyczny? Jak dbał o zdrowie i formę? Posłuchajcie rozmowy z naszymi gośćmi!

Bieg Marszałka na dystansie 10 km po raz pierwszy zorganizowano w 2008 roku. Termin biegu przypada zawsze w połowie czerwca – na pamiątkę osiedlenia się Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (13 czerwca 1923 roku).

Myślą przewodnią Biegów Marszałka jest możliwie wierne przybliżanie ich do przedwojennych marszów Sulejówek – Belweder. Była to inicjatywa Związku Strzeleckiego, polegająca się na 26 km marszach – pochodach między Sulejówkiem a Warszawą. Pierwszy marsz odbył się w 1926 roku, a wystartowało w nim 30 zespołów (400 zawodników). Organizatorzy również odwołują się do idei Piłsudskiego, który stale przypominał o konieczności wychowania pokoleń zahartowanych, rozumiejących potrzebę rozwijania szeroko pojętej kultury: zarówno wysokiej, jak i stricte fizycznej.

Goście Radia FAMA: Krzysztof Gruziński - prezes Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka oraz Tadeusz Małkiewicz - wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka i dyrektor Biegu Marszałka