Radio inaczej

Zaprośmy Uchodźców na Święta - świąteczna akcja Radia FAMA

Agresja rosyjska na Ukrainę wypędziła z domów kilka milionów mieszkańców Ukrainy. Olbrzymia część Ukraińców ratujących swoje życie trafiła do Polski. Przyjęliśmy ich tak jak mogliśmy i jak dyktowały nam nasze odruchy serca, współczucie i miłość bliźniego.

Pomoc Polski i Polaków dla Ukrainy i Ukraińców jest ogromna. Wielu Ukraińców znalazło schronienie w polskich domach przy polskich rodzinach, Ci mają bezpośrednie wsparcie swoich gospodarzy. Ale wielu uchodźców z Ukrainy zostało rozlokowanych w hotelach, przejściowych ośrodkach, wolnych mieszkaniach, pustostanach itp. Większość z nich przeżywa traumę, nie umie się poruszać w naszej polskiej rzeczywistości, potrzebuje pomocy, wsparcia, dobrego słowa.

Święta to czas szczególny dla nas – ale też to dobry moment, żeby wykorzystując przerwę świąteczną w pracy i codziennych obowiązkach, zaprosić cudzoziemców do siebie. Mimo, że być może wielu z nich obchodzi swoje Święta w innym terminie – niech nie czują się samotni i poczują atmosferę Polskich Świąt, a także doświadczą naszej polskiej gościnności i miłości bliźniego. Zaprośmy ich więc do naszych polskich domów choćby na jeden świąteczny posiłek lub na jeden dzień.

Patrząc na wyzwania obecnego czasu, widzimy, że cudzoziemcy potrzebują pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca drugiego człowieka. Takie przyjazne wsparcie poprzez goszczenie wojennych uchodźców przez polską rodzinę będzie konkretnym wsparciem emocjonalnym łagodzącym skutki traumy jaką przeszli uciekając z ojczystej ziemi i widząc bestialstwo najeźdźców pokazywane w mediach.

Gest, zaproszenia do polskiego domu będzie dla nas czymś naturalnym a dla nich wielkim wsparciem. Wsparciem, które nam i im pomoże zbudować nowe relacje. Zwłaszcza, że ich wcześniejsze relacje z bliskimi zostały zerwane i pozostawione na spalonej ziemi. Jest to szczególnie ważne, gdy wojna na Ukrainie będzie się przedłużać i Ukraińcy będą chcieli ułożyć sobie życie w naszym kraju. Dla nich, dla Ukraińców będzie bardzo ważne, żeby mieli szerokie relacje z Polakami, wtedy będą się czuć u nas dobrze. Dla nas Polaków jest istotne, żeby znali naszą kulturę, historię, język, religię i byli jak najlepiej zasymilowani z nami. Budujmy te przyjazne relacje już teraz, bo wiele wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy żyli razem z powodu przedłużającej się wojny i okropnych zniszczeń. To spowoduje, że wielu Ukraińców pozostanie w Polsce na stałe. Teraz goszcząc ich u siebie ulżymy ich cierpieniom i damy nadzieję podobną do tej jaką dają nam Święta Wielkiej Nocy i Zmartwychwstania Pańskiego. Alleluja!