Odkrywanie przeszłości z Klaudią Karolak

W dzisiejszych czasach, gdy życie pędzi nieustannie do przodu, warto czasem zatrzymać się i spojrzeć wstecz – do korzeni własnej rodziny. To właśnie z taką misją przyszła do naszego studia Klaudia Karolak, nauczycielka chemii i matematyki, która w wolnych chwilach oddaje się swojej pasji – genealogii.

Genealogia to nauka, która pozwala nam odkrywać historie naszych przodków, miejsca, w których żyli, oraz ich życiowe losy. Nie ogranicza się jedynie do tworzenia drzew genealogicznych, ale pozwala na głębsze zrozumienie historii własnej rodziny, a przez to – także historii całych społeczności i krajów.

Klaudia zaczęła swoją przygodę z genealogią podczas studiów z chemii, kiedy to postanowiła wykorzystać swój wolny czas na wywiad z najmłodszą z rodzeństwa – swoją babcią. To rozmowa z babcią, a później z ciocią, rozpoczęła jej fascynację historią rodziny. Z czasem jej zainteresowania przerodziły się w intensywne badania, które pozwoliły jej dotrzeć aż do historii swoich ośmiokrotnych pradziadków!

Odkrywanie przeszłości to nie tylko poznawanie imion i dat. To także zgłębianie zawodów, miejsc zamieszkania, a czasami nawet przyczyn śmierci przodków. W rozmowie z nami, Klaudia opowiedziała o wielu zaskakujących odkryciach, jak choćby historia jej babci, która okazała się żydowskiego pochodzenia i w młodości została oddana do domu dziecka.

Klaudia podzieliła się również z nami swoją pasją do dokumentowania i zachowywania rodzinnych historii przez zdjęcia i pamiątki, które pomagają utrwalić wspomnienia na kolejne pokolenia.

Zachęcamy do wysłuchania pełnego wywiadu z Klaudią Karolak dostępnego na naszej stronie, gdzie możecie usłyszeć więcej o jej pasjonującej podróży przez historię rodziny. Ponadto, apelujemy o to, abyście rozmawiali o swoich przodkach z rodziną, dokumentowali te rozmowy i podpisywali stare zdjęcia. Takie działania pomogą w przyszłości kolejnym pokoleniom w odkrywaniu własnych korzeni. Warto pamiętać o tych, którzy byli przed nami, aby lepiej zrozumieć siebie i historię, która nas ukształtowała.