Opieka koordynowana w regionalnych Ośrodkach Zdrowia

Od ponad 2 lat w całej Polsce wprowadzana jest tzw. opieka koordynowana. W województwie świętokrzyskim realizują ją obecnie ponad 60 Ośrodków Zdrowia. Do tej pory pod tą opieką znalazło się ponad 300 tysięcy mieszkańców.

- Ta opieka jest skierowana dla pacjentów przewlekle chorych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Chodzi między innymi o pacjentów ze schorzeniami w zakresie kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii i chorób nerek, czyli najczęstszych schorzeń Polaków. Pacjenci objęci tą opieką koordynowaną nie muszą iść do specjalisty po skierowanie. Są to między innymi EKG wysiłkowe, Holter, czy też ECHO serca. To po prostu krótsza ścieżka dla pacjenta, bo na poszerzoną diagnostykę wysyła lekarz rodzinny– informowała Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta.

Opr. WM.