​Trwa Międzynarodowy Tydzień Archiwów

Trwa Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Materiały archiwalne tworzące zasób współczesnych archiwów polskich mogą występować w wielu różnych postaciach, począwszy od dokumentów pergaminowych i papierowych, czy chociażby tabliczek woskowych, poprzez fotografie, nagrania filmowe, dźwiękowe, po dokumenty elektroniczne.

Tydzień Archiwów oraz przypadający na 9 czerwca Międzynarodowy Dzień Archiwów są szczególną okazją do prezentacji archiwów poprzez pryzmat ich działań i zasobów. W tym roku, w dalszym ciągu upływającym pod znakiem zagrożenia pandemicznego COVID-19, piotrkowskie archiwum w ramach obchodów tych świąt, postanowiło zestawić tradycję z nowoczesnością. Zaplanowane wydarzenia organizowane są zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i tradycyjnej. Obecny rok upływa nam pod znakiem uroczystych obchodów 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Na przestrzeni ostatnich tygodni, w bezpośredniej okolicy 3 maja placówka podjęła szereg inicjatyw, ukazujących wspomniane wydarzenie historyczne z lokalnej perspektywy.

Z okazji #MDA2021 można zapoznać się z cyfrową wystawą pt. „Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r. Dzieje państwa i prawa z piotrkowskiej perspektywy”. Jedną z najważniejszych inicjatyw natomiast, realizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach państwowej sieci archiwalnej, jest projekt pod nazwą „Archiwa Rodzinne Niepodległej” (ARN). Jest on skierowany do wszystkich tych, którym drogie są dzieje własnej rodziny. Działający w archiwum punkt konsultacyjny udziela licznych konsultacji i instruktarzy, prowadzi działalność popularyzatorską i edukacyjną w środowiskach młodzieży szkolnej oraz grup zainteresowań, zachęcając tym samym do rozwijania tzw. świadomości archiwalnej społeczeństwa. Więcej szczegółów dotyczących akcji można znaleźć na stronie internetowej placówki.

dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim