Wielki Piątek- dzień przeżywania Męki Pańskiej

Jutro Wielki piątek. W kościele katolickim upamiętniana jest męka Pańska. Na ołtarzu w świątyniach nie zobaczymy krzyża, świeczników i obrusów. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się mszy świętej w kościołach, milczą dzwony, a ich miejsce zajmują drewniane kołatki.

- Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa jakie odniósł Jezus Chrystus przez swoje męczeństwo na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Na początku liturgii celebrant leży krzyżem przed ołtarzem. Na koniec następuję adoracja krzyża i przeniesienie najświętszego krzyża do ciemnicy, w której się adoruję Pana Jezusa- O uroczystości mówił ksiądz Robert Woszczycki z Parafii Miłosierdzia Bożego.

W kieleckiej katedrze Droga Krzyżowa rozpocznie się o 17.00. Po niej nastąpi Liturgia Wielkiego Piątku. Pasję według św. Jana wykona Chór Bazyliki Katedralnej. Wielki Piątek to dzień ścisłego postu ilościowego i jakościowego. Powinny go przestrzegać osoby zdrowe, między 18. a 60. rokiem życia.

Fot. Pixabay.com

Opr. WM.