Bitwa pod Kobyłką - Żywa lekcja historii na 229. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej

Niebywała pasja i zaangażowanie to zdecydowanie cechy, które definiują Andrzeja Zbyszyńskiego oraz Andrzeja Michalika, gości, którzy odwiedzili nasze studio, aby podzielić się szczegółami zbliżających się obchodów upamiętniających 229. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej w Kobyłce.

Dlaczego warto pamiętać o Insurekcji Kościuszkowskiej?

Andrzej Michalik przypomniał jedno z mniej znanych, ale wyjątkowo ważnych wydarzeń z okresu insurekcji:

"Do Kobyłki dotarli cofające się oddziały powstańcze z Litwy, gdzie, można powiedzieć, dopadła ich armia szuwarowa. Była ciężka bitwa tutaj, właśnie pod Kobyłką, gdzie 450 powstańców litewskich biorących udział w insurekcji Kościuszkowskiej niestety poległo, zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. Traktujemy to wspólnie już od ponad 30 lat, kiedy z Andrzejem Zbyszynskim zrobiliśmy w Kobyłce pierwszą inscenizację jako żywą lekcję historii, pokazać, że nasz teren, naszego powiatu, jest usiany tymi historycznymi wydarzeniami. A szczególnie my, jako związek piłsudczyków, że kontynuujemy testament Józefa Piłsudskiego, który bezpośrednio odwoływał się, że jesteśmy spadkobiercami powstań narodowych. To właśnie na nas, piłsudczykach, ciąży właśnie z tamtych wydarzeń, gdzie 123 lata niewoli zaowocowało czterema tak naprawdę zrywami powstańczymi to na tym wychowują się kolejne pokolenia Polaków. To stąd czerpiemy siłę, patriotyzm, i dlatego dla nas, dla Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłki, związku piłsudczyków krechowieckich, jest taki, jakby on powiedział, obowiązek, a takie poczucie odpowiedzialności, żeby tą żywą historię..."

Rekonstrukcja Bitwy - Wartościowa Lekcja Historii

Obchody tego ważnego wydarzenia historycznego mają różne formy, ale jednym z najważniejszych jest inscenizacja bitwy, którą Andrzej Zbyszynski, Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka, opisuje z wielką pasją:

"Będzie około 80 rekonstruktorów, będzie jazda konna, będą armaty, będą wystrzały, będzie... no pokazane mniej więcej, jak wyglądała mniej więcej ta bitwa, taka troszeczkę, oczywiście, zmniejszony, zmniejszonej skali. Później, po rekonstrukcji, zapraszamy o godzinie 16:00. Cała grupa rekonstruktorów przejdziemy na cmentarz i tam, na cmentarzu, o godzinie 16:00, będzie się główna uroczystość upamiętniająca poległych."

Uroczystość na Cmentarzu - Międzynarodowe Środowisko Pamięci

Dalej pan Andrzej wyjaśnia, jak na lokalnym cmentarzu będzie oddawana cześć poległym bohaterom:

"Będzie ta uroczystość przy tablicach – są dwie tablice. Jedna tablica, to jest którą ufundowali mieszkańcy i to jest Towarzystwem, na dwusetną rocznicę, w języku właśnie polskim, że tutaj właśnie polegli na tym właśnie cmentarzu, bo po bitwie zostali pochowani tam właśnie polegli ci powstańcy, tam 450 było właśnie tych żołnierzy i byś to był 1794 rok. Ale po tym kopiec się po prostu rozwiał, wiatr, i tam zaczęli już chować i tam powstało właśnie cmentarz. I na 222 rocznicę to ambasada litewska, i to jest bardzo ważne, bo od 8 lat obchody są organizowane przy udziale ambasady litewskiej, i ambasada litewska ufundowała płytę w języku litewskim. Więc właśnie przy tych dwóch płytach będzie uroczystość, będzie odprawa wart, będzie apel poległych. Przyjeżdża specjalnie na tą uroczystość kompania honorowa Republiki Litewskiej, będą nasi też konduktorzy, także serdecznie..."


rozmawiał Krzysztof Styś