Poczytaj mi FAMO - Katarzyna Smardzewska 10.11.2023

"Poczytaj mi FAMO" – Przejmujące Książkowe Propozycje od Katarzyny Smardzewskiej

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka naszej audycji "Poczytaj mi FAMO", emitowanej co piątek. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Katarzynę Smardzewską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie. Nasza gościni przedstawiła dwie wyjątkowe książki, które z pewnością zaciekawią naszych słuchaczy.


1. „Wrony” Petry Dvorakovej

Pierwsza propozycja, „Wrony” autorstwa Petry Dvorakovej, to wzruszająca historia życia w dysfunkcyjnej rodzinie. Narracja oscyluje między perspektywami matki i jej córki Basi, przedstawiając trudności związane z różnicami w postrzeganiu świata przez obie postacie. Basia, pełna marzeń o karierze malarki, doświadcza zarówno przemocy fizycznej, jak i psychicznej ze strony rodziców. Książka ta, ukazując ignorancję i obojętność otoczenia wobec problemów dziewczynki, staje się mocnym przesłaniem o potrzebie wrażliwości i zauważania cierpienia innych.

2. „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu” Klaudii Stabach

Druga książka, „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu” autorstwa Klaudii Stabach, to zbiór reportaży skupiających się na zaburzeniach odżywiania. Książka rzuca światło na trudności osób zmagających się z tym problemem, przedstawiając zarówno ich historie, jak i perspektywy specjalistów oraz rodziców. Autorka obala mit, że zaburzenia odżywiania dotyczą wyłącznie kobiet, ukazując, że problem ten dotyka również mężczyzn, w tym sportowców i trenerów personalnych. Książka ta zwiększa świadomość o skomplikowanych i często niedostrzeganych aspektach zaburzeń odżywiania.


Obie książki to ważne lektury, które poruszają trudne tematy, otwierają oczy na problemy społeczne i uczą empatii. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Katarzyną Smardzewską i sięgnięcia po te wyjątkowe tytuły.