Poszukiwanie wód termalnych w Wołominie - prace ruszą w poniedziałek

Poszukiwanie wód termalnych w Wołominie

W najbliższy poniedziałek ruszają prace wiertnicze w poszukiwaniu wód termalnych. Odwiert otworu badawczego znajduje się na tyłach wołomińskiej pływalni na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji "Huragan". Wg. analiz ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej wykazano, że pod Wołominem mogą znajdować się złoża wód termalnych.

O szczegółach tej inwestycji rozmawialiśmy z Dariuszem Szymanowskim wiceburmistrzem Wołomina

"Szukamy złóż wód geotermalnych, które są nośnikiem ciepła i będziemy w stanie eksploatować to złoże właśnie dla celów ciepłowniczych. (...) Mamy urządzenie wiertnicze, którym będziemy wiercić otwór sekcja po sekcji, oczywiście całą dobę 24 godziny, w związku z tym jest to dość kosztochłonny proces, dlatego wiercenia bez względu na miejsce prowadzone są w trybie ciągłym, od poniedziałku do niedzieli, tu nie ma przerwy (...) Co do samej wiertni to pracuje na niej około 30-40 osób." mówi Hubert Skowron przedstawiciel Inżyniera Kontraktu (Geotermia Polska sp. z o.o.)

Hałas słyszalny w nocy

Specjalistyczne maszyny przez około 3 miesiące będą drążyć otwór o głębokości 1600m. Prace przy odwiercie będą odbywać się bez przerw. Hałas może być słyszalny nawet w nocy, dodatkowo magistrat informuje także o wzmożonym ruchu maszyn czy o zwiększonej ilości pyłu w okolicach odwiertu. Jednak tak jak zapewniają włodarze inwestycja nie zaburza krajobrazu i jest przyjazna środowisku, wszystkie sprzęty znikną po zakończeniu prac.

Skąd pochodzą środki na ten cel?

Na wykonanie odwiertu badawczego gmina pozyskała ponad 12 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Wartość całego projektu przekracza 17 milionów złotych.

Czy próbki ziemi zostaną zachowane do nauki, na pamiątkę?

"Bez względu na to jaki jest wynik, bo tu w projekcie przewidziane jest opróbowanie otworu i zgodnie z obowiązującymi przepisami, praktykuje się, że próbki które będą pobrane przekazywane są do archiwum geologicznego, częściowo, a częściowo zostają po stronie inwestora, przede wszystkim po to, żeby na przyszłość wiedzieć z jaką formacją skalną mieliśmy do czynienia na danym poziomie, jest to przydatne podczas eksploatacji takiego otworu." - dodaje Hubert Skowron przedstawiciel Inżyniera Kontraktu (Geotermia Polska sp. z o.o.)

Czy gmina dobrze negocjowała cenę wykonawstwa?

"Tu myślę, że miasto i gmina wykorzystały te szanse, zaczęły planować pewne działania kilka lat temu (...) dzisiaj mamy 2023 rok i nie wiedzieliśmy co przez te lata się stanie, jesteśmy mądrzejsi o to doświadczenie, natomiast nie wiemy co będzie jutro, więc ja uważam, że to bardzo mądra decyzja, z resztą taka jest tendencja na rynku, że dywersyfikujemy ryzyko, inwestujemy w energetykę rozproszoną i myślę, że Wołomin jest tutaj takim pionierem, jeżeli chodzi o tego typu trend na rynku" - powiedział przedstawiciel Inżyniera Kontraktu Geotermia Polska sp. zoo Hubert Skowron

Gośćmi PORANKA byli Dariusz Szymanowski zastępca burmistrzyni Wołomina oraz Hubert Skowron przedstawiciel Inżyniera Kontraktu (Geotermia Polska sp. z o.o.)