Czy farba dachowa odbijająca światło działa ?

W ostatnich latach wzrosły obawy dotyczące zmian klimatycznych i rosnących kosztów energii. W odpowiedzi na to stworzono rewolucyjny produkt. Od tego czasu szturmem zdobył on branżę farb. Mowa oczywiście o farbie dachowej odbijającej promienie cieplne. W tym wpisie przyjrzymy się, czym ona jest i czy naprawdę działa.

Czym jest farba odbijająca ciepło?

Farba odbijająca ciepło jest pomocna w chłodzeniu dachu. Dzieje się tak dzięki zdolności farby do odbijania promieniowania słonecznego. Eliminuje ona ciepło słoneczne przed wejściem do budynku, jednocześnie odprowadzając jego nadmiar. W rezultacie budynek może zyskać lepszą izolację.

Stosowanie farby odbijającej ciepło ma wiele zalet

Pomaga ona zachować dach, ponieważ chroni go przed szokiem termicznym i korozją. Ogranicza też przeciekanie. Używając farby odbijającej ciepło, zauważysz, że nie będziesz musiał tak często używać klimatyzacji. Dzięki temu możesz zaoszczędzić do 40% na rachunkach za media lub zmniejszyć zużycie energii o 25%. Może też obniżyć emisję dwutlenku węgla. Według niektórych szacunków przeciętne australijskie gospodarstwo domowe może wyemitować 18 ton dwutlenku węgla www.mamtoo.pl

Co więcej, ten rodzaj farby może pomóc w wydłużeniu żywotności budynku. To sprawia, że farba odbijająca ciepło jest bardziej zrównoważoną opcją dla tych, którzy dbają o środowisko.

Co to jest TSR ?

TSR to skrót od Total Solar Reflectiveness (Całkowite Odbicie Słoneczne). Jest to metoda stosowana do pomiaru zdolności odbijania światła przez powłokę powierzchni. Do pomiaru TSR wykorzystuje się reflektometr widma słonecznego, a liczba ta jest wyrażana w procentach. Im wyższa wartość procentowa, tym skuteczniej powierzchnia może odbijać promieniowanie słoneczne. Innymi słowy, dach będzie utrzymywał niższą temperaturę.

Jak przekazywana jest energia ?

Energia jest przekazywana na trzy różne sposoby: przewodzenie, konwekcja i promieniowanie. Każdemu z tych sposobów można przeciwdziałać, stosując odpowiednio współczynnik R izolacji, warstwy szczelne i barierę promieniującą. Każdy transfer energii może wpływać na efektywność energetyczną podłóg, ścian i sufitów budynku. Bariery promieniowania mogą obejmować powierzchnie metalowe, folie Low-E i białe farby.

Co to za różnica, czy dom ma chłodne ściany ?

Wiele domów ma ciemne ściany zewnętrzne. Chociaż jest to atrakcyjne wizualnie, nie jest to idealny wybór koloru, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Mówiąc najprościej, ciemne kolory pochłaniają ciepło.

Kiedy ściany zewnętrzne są pomalowane farbą odbijającą ciepło, mniej ciepła jest pochłaniane. W rezultacie, nawet jeśli ściany są ciemne, powłoka odbijająca ciepło zminimalizuje szok termiczny.


Artykuł sponsorowany.