Czy latanie dronem jest legalne?

Zastanawiasz się, co trzeba zrobić, aby latać dronem? Okazuje się, że w większości przypadków operator drona nie wymaga specjalnych pozwoleń oraz większych kwalifikacji. Drony to idealne rozwiązanie dla adeptów sztuki latania. Dzięki nim praktycznie każdy może poczuć się pilotem. Mogą być dobrą zabawą, ale również narzędziem pracy. Czy jednak korzystanie z nich jest w pełni legalne?

  • Czy latanie dronem jest legalne?
  • Kiedy potrzebujesz licencji na pilota drona?

Czy latanie dronem jest legalne?

Niezależnie czy chcesz tworzyć filmy, czy po prostu dla frajdy pofruwać w parku w niedzielne popołudnie, Drona może prowadzić każdy. Nieco zamieszania wśród użytkowników statków powietrznych wywołało nowe prawo, wprowadzone w 2021 roku. Ustawa, inspirowana tą, wprowadzoną przez francuzów, którzy w odpowiedzi na wiele niebezpiecznych sytuacji z udziałem dronów (np. notoryczne naruszanie przestrzeni wokół lotniska w Paryżu) postanowili nieco zapanować nad chaosem. Dzięki temu w życie weszły licencje na drony. Czy jednak zawsze są potrzebne? Spokojnie. Jeśli Twój statek powietrzny waży do 249 g, i nie wykorzystujesz go w celach zarobkowych, to nie musisz się niczym przejmować. Póki nie wlecisz w obszar zastrzeżony, możesz śmiało latać i dobrze się bawić.

Jeżeli chcesz latać bezzałogowym statkiem powietrznym i kręcić filmy wysokiej jakości, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup DJI Mini 3 Pro. Ten niewielki dron pozwoli na nagrywanie profesjonalnych filmów z lotu ptaka nawet przez początkujące osoby.

Kiedy potrzebujesz licencji na pilota drona?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć poniekąd w poprzednim akapicie — gdy jego masa przekroczy 249 g. Większość dronów dostępnych w sklepach to właśnie te, które nie przekraczają tej wagi. Większe statki powietrzne, to już sprzęt specjalistyczny, który wymaga specjalnego zamówienia. Licencja na drona będzie również potrzebna, gdy lot nim odbywa się poza zasięgiem wzroku operatora. Będziemy musieli ją również zdobyć, jeśli chcemy wykonywać różnego rodzaju usługi — tworzenie filmów, zdjęć czy różnego rodzaju prace geodezyjne wykonywane w celach zarobkowych. Jeśli więc posiadamy drona, który waży poniżej 249 g, i nie zamierzamy zrobić na nim biznesu, to licencja nie będzie nam potrzebna.

Decydując się na start, zawsze sprawdzaj aktualny status dostępny na stronie urzędu lotnictwa cywilnego, który reguluje również loty dronem. Musisz mieć na względzie, że jako właściciel drona przejmujesz za niego pełną odpowiedzialność podczas latania.


Artykuł sponsorowany.