Czy warto zainwestować w ekspres do kawy z młynkiem?

Osoby wkraczające w świat kawy często mogą czuć się nieco przytłoczone ogromnym wyborem ekspresów do kawy: kolbowe, kapsułkowe, na saszetki, przelewowe, automatyczne… Każdy ekspres do kawy oferuje inne możliwości i zalety. Dziś chcielibyśmy poświęcić naszą uwagę bardzo konkretnej kategorii, a mianowicie ekspresom do kawy z młynkiem - rozwiązaniu, które od niedawna zyskuje na popularności i podbija serca miłośników świeżo parzonej kawy na całym świecie. Dowiedzmy się więc, dla kogo są one przeznaczone, jakie są ich typy i wreszcie: czy warto zainwestować w nie swoje pieniądze.

Ekspres do kawy z młynkiem: dla kogo?

Nie da się ukryć, iż ekspres do kawy z młynkiem to rozwiązanie nieco droższe niż sam ekspres do kawy. Z drugiej strony jest to jednak wybór tańszy niż zakup każdej z tych rzeczy oddzielnie. Dla kogo sprawdzi się zakup takiego urządzenia? Przede wszystkim dla ludzi zabieganych, którzy mimo wszystko chcą cieszyć się najwyższej jakości smakiem i świeżością, którzy cenią sobie wysoką jakość bez żadnych kompromisów - jednocześnie są to ludzie, którzy nie mają czasu każdego dnia zajmować się długą kalibracją młynka - chcą po prostu włączyć ekspres do kawy, nacisnąć przycisk i czekać, aż napar będzie gotowy.

Automatyczny ekspres do kawy z młynkiem

To zdecydowanie najpopularniejsza forma ekspresów do kawy z młynkiem. Wszystko dzieje się bowiem w pełni samodzielnie: wsypane ziarna są mielone, następnie trafiają same do grupy zaparzającej, a stamtąd napar leci do naszego kubka. Gwarantują komfort, czystość i szybkość. Co więcej, coraz większa liczba producentów oferuje innowacyjne rozwiązania, które czynią proces parzenia jeszcze lepszym. Dość wspomnieć chociażby o stosowanych w ekspresach JURA podwójnych młynkach, pozwalających na jednoczesne używanie różnych typów ziaren czy automatycznym dopasowaniu grubości mielenia do preferencji smakowych użytkownika ekspresu, a nawet młynkach zaprojektowanych w ten sposób, by zachowywać więcej aromatów kawy.


Kolbowy ekspres do kawy z młynkiem

W powszechnej świadomości ekspres do kawy z młynkiem instynktownie wręcz utożsamia się z ekspresami automatycznymi. Czy takie myślenie jest słuszne? Absolutnie nie! Producenci wyszli bowiem naprzeciw oczekiwaniom kawoszy z całego świata, zdając sobie sprawę, iż wbudowany w ekspres młynek jest użyteczną funkcją dla wszystkich kawoszy, również tych, którzy procesowi parzenia poświęcić chcą nieco więcej uwagi, często traktując go wręcz jako formę sztuki - a właśnie do tej grupy należą zwolennicy ekspresów kolbowych.

Dziś na rynku pojawia się coraz więcej ekspresów kolbowych z wbudowanym automatycznym młynkiem. Ekspresy takie, jak chociażby Lelit Anita, oprócz wbudowanego młynka z regulacją grubości mielenia (tak, by mogła być ona idealnie dopasowana do konkretnych ziaren) oferują również wbudowany, automatyczny tamper do ubijania zmielonej kawy, który sprawi, iż proces parzenia będzie przebiegał idealnie (to właśnie ludzkie błędy podczas ubijania kawy najczęściej powodują zjawisko nieprawidłowego parzenia). Pójdźmy o krok dalej: Sage Barista Pro to ekspres, który pozwala nawet na ustawienie temperatury parzenia tak, by uzyskany napar był idealny. Z tak daleko posuniętą automatyzacją możesz mieć pewność, iż uzyskany napar będzie perfekcyjny (a jednocześnie nie stracisz możliwości indywidualnego dopasowania i kontroli nad każdym z elementów procesu parzenia).

Przelewowy ekspres do kawy z młynkiem - gdy espresso to za mało…

Opisane powyżej dwa typy ekspresów z wbudowanym młynkiem będzie rzecz jasna parzyć kawy na bazie małego i intensywnego espresso. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to jedyny typ kawy: co z tymi, którzy wolą większe ilości mniej intensywnego, czarnego naparu? Oni również nie zostali zapomnieni przez producentów. Dzięki temu powstały ekspresy przelewowe z wbudowanymi młynkami, które zaspokoją potrzeby ceniących sobie łatwość parzenia miłośników “dużej czarnej”. Młynek mieli kawę prosto do pojemnika z filtrem, przez który następnie przelewana jest woda, by po kilku minutach cieszyć się dzbankiem pełnym pysznej kawy.

To jednak nie koniec udogodnień! Przykładowo: ekspres do kawy Melitta Aroma Fresh Grind&Brew posiada również zintegrowany timer, który zaparza kawę ze zmielonych ziaren o wybranej przez użytkownika godzinie: dzięki temu zbudzi cię zapach pysznej, świeżo parzonej kawy!

Podsumowanie: czy warto zainwestować w ekspres do kawy z młynkiem?

Jak w większości sytuacji odpowiedź nie jest prosta i brzmi: to zależy. Czy cenisz sobie wygodę, wysoką jakość i wyśmienity smak? Jeśli tak, ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem jest czymś właśnie dla ciebie. Dziś producenci tego typu urządzeń mają bowiem coś dla fanów każdego typu kawy. Co prawda jest to opcja nieco droższa, jednak tańsza niż zakup ekspresu i młynka osobno. Jeśli po lekturze tego artykułu uznasz, że jest to coś dla ciebie, poszukaj modelu, który odpowiada twoim potrzebom i… ciesz się kawą ze świeżo mielonych ziaren parzoną za dotknięciem kilku przycisków! Smacznego!


Artykuł sponsorowany