Jak dobrać kartę graficzną do swoich potrzeb?

Złożenie komputera do określonej pracy to sztuka, którą warto opanować samodzielnie - lub chociaż wiedzieć, o co mniej więcej w niej chodzi. Jednym z wyzwań po drodze jest między innymi wybór odpowiedniej karty graficznej.

1. Czy karta graficzna ma znaczenie?

2. Jak dobrać kartę graficzną do potrzeb?

3. Karty graficzne - na co uważać przed zakupem?

Czy karta graficzna ma znaczenie?

Wybierając kartę graficzną często zastanawiamy się nad tym, który model będzie dla nas najlepszy. Nie dzieje się tak bez powodu - to jeden z najważniejszych podzespołów w każdym pececie czy laptopie. Podczas zakupów musimy jednak pamiętać, że karta graficzna GeForce nie pracuje w próżni - podejmując decyzję o wyborze konkretnego modelu musimy uwzględnić to, czy będzie on dobrze współpracować z płytą główną, procesorem i zasilaczem. Jeżeli do komputera stacjonarnego włożymy płytę, zasilacz i procesor ze średniej półki, a następnie dodamy nowoczesną i potężną kartę graficzną, układ nie będzie dobrze działać, a czasem może wręcz całkowicie odmówić współpracy. Dlatego ważnym jest aby każda z wykorzystanych części pochodziła z podobnej półki cenowej.

Jak dobrać kartę graficzną do potrzeb?

Dopasowanie karty graficznej do potrzeb powinno zacząć się od wykazania, jakie czynności chcemy na danym komputerze wykonywać. Zazwyczaj sprzęt służy nam na jeden z trzech sposobów:

  • zastosowanie profesjonalne i domowe, lecz bez potrzeby dużej mocy: do tej kategorii zaliczymy na przykład pracę biurową, ale także przeglądanie internetu czy oglądanie filmów. Żadna z tych czynności nie obciąża żadnego z podzespołów w znacznym stopniu, w związku z czym możemy wybrać ich tańsze wersje. Jeżeli pracujemy na laptopie, karta zintegrowana w zupełności nam wystarczy;
  • zastosowanie profesjonalne wymagające dużej mocy: w tej grupie znajdzie się przede wszystkim renderowanie obrazu 3D, montaż materiałów multimedialnych i korzystanie z zaawansowanych programów graficznych. Zależnie od wykonywanej pracy możemy potrzebować karty o lepszych lub wręcz bardzo dobrych parametrach. Podobnie należy postępować także z pozostałymi podzespołami;
  • gaming: granie w gry - szczególnie te najnowsze - wymaga dużych zasobów i mocy, jednak nie w takim stopniu, jak praca z multimediami. Zazwyczaj poza samymi parametrami będziemy tu też zwracać uwagę na wygląd i prezentację podzespołów wewnątrz obudowy. Najczęściej wybierane karty do gamingu to seria GTX, jak na przykład GTX 1660, a także - jeżeli mamy większy budżet - modele z serii GeForce RTX.

Karty graficzne - na co uważać przed zakupem?

Składając komputer powinniśmy pamiętać o tym, że podzespoły i karty przeznaczone do różnych celów będą posiadały inne parametry, ale również pobór prądu. Jeżeli więc zbudujemy bardzo mocną jednostkę, musimy liczyć się z tym, że będzie ona potrzebować więcej energii do prawidłowego działania, a nasz rachunek może nieco wzrosnąć.


Artykuł sponsorowany.