Jak dobrze wybrać kask rowerowy? Trafne podpowiedzi

Kask rowerowy jest niezbędnym akcesorium podczas każdej jazdy jednośladem. Dzięki niemu głowa rowerzysty ma pełną ochronę w razie nieprzewidzianych wypadków. Czy właśnie zastanawiasz się, jak dobrze wybrać kask do roweru? Aby się tego dowiedzieć, koniecznie sprawdź nasz artykuł dedykowany temu tematowi! Znajdziesz w nim wiele trafnych podpowiedzi.

Różne rodzaje kasków dedykowanych rowerzystom

Kaski rowerowe dzielą się na różne rodzaje. Rynek obfituje w wiele ciekawych i funkcjonalnych modeli tych akcesoriów. Dzięki temu masz doskonałą szansę na prawidłowy dobór kasku do swoich potrzeb i preferencji. Najważniejszym kryterium, które powinieneś zastosować podczas jego zakupu, jest to, do jakiego rodzaju jazdy będziesz go stosować. Odpowiedź na to pytanie umożliwi ci wybranie kasku rowerowego, którego najbardziej potrzebujesz.

Kaski do roweru dla miłośników jazdy szosowej powinny być lekkie, a także muszą posiadać duże otwory wentylacyjne. Umożliwią one prawidłowy proces przepuszczania powietrza podczas intensywnych treningów nawet w bardzo upalne dni. Takie kaski rowerowe nie posiadają daszków. Jeżeli zależy ci najbardziej na lekkim akcesorium ze sportowym krojem, zainwestuj w ten typ tej ochrony głowy dla rowerzystów.

Kaski dedykowane agresywnej jeździe terenowej to akcesoria MTB i enduro. Cechuje je odpinany daszek, rozbudowany tył w celu ochrony potylicy, a także siateczka na otworach wentylacyjnych. Zazwyczaj waga takich kasków rowerowych jest wyższa niż w przypadku tych przeznaczonych do jazdy szosowej. Jeżeli często uprawiasz kolarstwo grawitacyjne, zdecyduj się na taką ochronę głowy typu full face. Są to kaski ze szczęką, którą w razie potrzeby można w każdej chwili odpiąć.

Jeżeli potrzebujesz kasku do codziennej, niezbyt szybkiej jazdy rowerem, przede wszystkim zadbaj o swój komfort w trakcie noszenia tej ochrony głowy. Musi ci ona zapewniać dobrą widoczność, świetne dopasowanie do twarzy, wysokie bezpieczeństwo oraz wygodę. Głównie te parametry powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupu nowego kasku dla siebie.

Jakie cechy posiada dobry kask do roweru?

Najważniejsze jest to, aby twój nowy kask rowerowy zapewniał ci możliwie jak największe bezpieczeństwo podczas jazdy jednośladem. Dlatego wybierz taką ochronę swojej głowy, która posiada specjalne certyfikaty. W tym celu nie sugeruj się niską ceną, a przede wszystkim swoim bezpieczeństwem. Wiele tanich kasków rowerowych posiada różne certyfikaty. Dużo zależy od przeznaczenia tych ochraniaczy głowy, a także materiałów, z których je wykonano.

Gdy wybierasz odpowiedni kask, koniecznie zadbaj o to, aby posiadał on technologie, które zapewnią ci maksymalne bezpieczeństwo w trakcie jazdy rowerem. Pierwszą cechą dobrego ochraniacza głowy jest mocne przytwierdzenie jego wnętrza do skorupy zewnętrznej. Coraz więcej kasków posiada system ochrony mózgu MIPS. To obecnie bardzo popularna i skuteczna technologia. Obecnie na rynku masz do wyboru mnóstwo kasków wyposażonych w MIPS w różnych, niekiedy atrakcyjnych cenach.

Na czym polega system ochrony mózgu MIPS? To specjalna ruchoma wkładka, którą zamontowano wewnątrz kasku rowerowego. Jej zadaniem jest rozpraszanie pierwszej energii uderzenia, a następnie odizolowanie jej od pozostałej części ochraniacza na głowę. W trakcie powstałego wypadku ta wkładka pozostaje nieruchoma, co ułatwia pewien ruch skorupy kasku.

Dobierz odpowiedni rozmiar kasku dla rowerzystów

Jeżeli nieodpowiednio dobierzesz swojego nowego kasku, nie spełni on dobrze swojej funkcji. A to oznacza, że nie będzie stanowił żadnej ochrony twojej głowy podczas upadku. Co ważne, źle dobrany kask dla rowerzystów jest niewygodny w użytkowaniu go. Może się przesuwać podczas jazdy i zasłaniać ci pełną widoczność, co ma również duży wpływ na twoje bezpieczeństwo.

Dlatego wybór odpowiedniego rozmiaru kasku jest bardzo ważny. W tym celu zmierz swój obwód głowy jeszcze przed dokonaniem zakupu. Takie działanie umożliwi ci wybranie odpowiedniego rozmiaru kasku. Oprócz tego wiele zależy od kształtu twojej głowy.

Prawdopodobnie, jeżeli wcześniej nie zmierzysz swojego nowego kasku, nie będzie on dobrze leżał i nie dopasuje się prawidłowo do twojej czaszki. Jeżeli kupujesz tę ochronę na głowę po raz pierwszy, koniecznie zrób to stacjonarnie. Możesz również wybrać odpowiedni kask w sklepie niedaleko domu, a następnie zamówić taki sam model przez internet.

Każdy kask powinien mieć odpowiednią wentylację

Przy wyborze odpowiedniego dla siebie kasku, trzeba zwrócić uwagę również na jego zdolności wentylacyjne. W tym przypadku ważna jest liczba otworów. Im są one większe, tym lepiej dla przepuszczalności powietrza w kasku dla rowerzystów. Podobnie odnosi się to do liczby otworów wentylacyjnych. Dlatego ważne jest to, aby twój nowy kask posiadał ich odpowiednio wiele.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych modeli kasków rowerowych. Mamy nadzieję, że podczas wyboru jednego z nich dla siebie, weźmiesz nasze wskazówki pod uwagę. Wierzymy, iż szybko znajdziesz tę wymarzoną ochronę głowy do jazdy rowerem. Powodzenia w trakcie robienia zakupów!


Tekst sponsorowany.