​Jak wygląda rekrutacja do opieki w Niemczech?

Dzisiejszy artykuł kierujemy do osób, które rozważają rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece. Dowiesz się z niego, na co zwracać uwagę podczas poszczególnych etapów rekrutacji i jak wykorzystać ją do zebrania potrzebnych informacji. Mówimy też, jakie zachowania agencji rekrutujących opiekunki powinny być dla nas sygnałem alarmowym. Zapraszamy do lektury!


Pierwszy kontakt z agencją rekrutującą opiekunki

Niezależnie od tego, jaką firmę wybierzesz do współpracy, rekrutacja powinna wyglądać podobnie. Oczywiście każda agencja ma swoje własne standardy i przyzwyczajenia w tym zakresie. Możesz więc zaobserwować drobne różnice, ale w większości przypadków nie trzeba się tym martwić. Przypatrz się jedynie, jak wygląda pierwszy kontakt z daną firmą. Osoba, z którą rozmawiasz, powinna być przyjaźnie nastawiona. Ty również zadbaj o uśmiech i serdeczny ton głosu, nawet jeśli to tylko rozmowa przez telefon. Dobry kontakt ułatwia współpracę już na samym początku – ale żeby zadziałał, obie strony muszą o niego dbać. Dlatego bądź szczera i otwarta, a jednocześnie uprzejma. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na znalezienie ciekawej oferty pracy.

Etapy rekrutacji do pracy w niemieckiej opiece

Wysłanie własnego zgłoszenia – na portalu SenioPort możesz to zrobić w kilka minut. Opisujesz swoje doświadczenie i oczekiwania, a następnie czekasz na kontakt ze strony agencji. Jeśli jednak chcesz szukać pracy w opiece w Niemczech w sposób tradycyjny, możesz odpowiedzieć na zamieszczone ogłoszenie. Niektóre opiekunki lubią też zadzwonić do siedziby firmy i osobiście porozmawiać o dostępnych ofertach. To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy jedynie od Ciebie.

  • Rozmowa rekrutacyjna – udało się, Twoje zgłoszenie zostało zauważone, a Ty masz umówioną rozmowę kwalifikacyjną.
  • Często odbywa się ona przez telefon, ale wiele firm decyduje się na zapraszanie kandydatów do swojej siedziby. Przygotuj się na pytania dotyczące oczekiwanych warunków pracy, wynagrodzenia, preferowanych obowiązków i zakwaterowania. Rekruter potrzebuje tych informacji, by jak najlepiej dopasować do Ciebie ofertę pracy. Miej też na uwadze, że jednym z punktów rozmowy będzie sprawdzenie znajomości języka niemieckiego.
  • Poszukiwania pracy – na tym etapie możesz zdać się na doświadczenie konsultantów z firmy albo samodzielnie szukać najlepszego dla siebie ogłoszenia. Zwróć jedynie uwagę, czy dana agencja opisuje sztele w wyczerpujący sposób.
  • Podpisanie umowy jest to kluczowy punkt we współpracy, zarówno dla opiekunki pracującej w Niemczech, jak i dla firmy pośredniczącej. Warto dokładnie przeczytać dokumenty, zanim jeszcze je podpiszesz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z przedstawicielem agencji. I najważniejsze – umowę podpisuj zawsze przed wyjazdem. Nie daj się przekonać nieuczciwym pracodawcom, że doślą papiery już na szteli. Trudniej Ci będzie wyegzekwować ewentualne zmiany w zapisach.
  • Wyjazd do opieki w Niemczech – dobra agencja zwykle zapewnia darmowy przejazd i zakwaterowanie w domu podopiecznego. Wystarczy więc spakować walizki, zabrać ze sobą dokumenty i pozytywne nastawienie… i w drogę!

O tym pamiętaj przed wyjazdem do opieki w Niemczech

Jeśli którykolwiek etap rekrutacji wzbudził Twoje wątpliwości – podejście pracownika było niewłaściwe, a zapisy w umowie niekorzystne – nie nawiązuj współpracy. Lepiej poczekać na naprawdę dobrą, sprawdzoną ofertę, niż decydować się pochopnie na wyjazd za granicę. Ogłoszeń jest naprawdę dużo, a na portalu SenioPort codziennie pojawiają się nowe, pochodzące od renomowanych agencji. Masz więc pewność, że otrzymasz ofertę idealnie dopasowaną do swoich preferencji, a dodatkowo możesz liczyć na wsparcie firmy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka


Artykuł sponsorowany.