​Jak zorganizować przeprowadzkę krok po kroku

Przeprowadzka z miasta do miasta to poważne wyzwanie. Wiąże się z zapakowaniem i przewiezieniem naszego dobytku do nowego miejsca zamieszkania, co wymaga dobrego planowania i organizacji. Warto zatem dobrze przygotować się do przenosin.

Pamiętajmy, że przeprowadzki międzymiastowe mogą na pierwszy rzut oka wydawać się proste - pakujemy swoje rzeczy, wsiadamy do samochodu, pociągu, samolotu lub innego środka transportu i udajemy się do nowego miejsca zamieszkania w kraju albo za granicą - w praktyce jednak stanowią spore wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Wymagają namysłu, dobrego planu oraz przygotowań. Warto więc zapoznać się z kilkoma poradami odnoście zorganizowania przeprowadzki, żeby uniknąć zbędnego stresu, straty czasu czy nazbyt wysokich wydatków.

Co zrobić, by nasza przeprowadzka przebiegła sprawnie i bez nerwów?

Nie zwlekaj z przygotowaniami i mądrze wybierz firmę transportową

Do przeprowadzki międzymiastowej należy przygotować się z wyprzedzeniem. Na długo przed jej terminem trzeba pomyśleć o tym, jak spakować dobytek (a przynajmniej tę jego część, którą zamierzamy zabrać ze sobą), jak przewieźć meble oraz cenne przedmioty.

Koniecznie trzeba zaplanować, czy przewóz zorganizujemy na własną rękę, czy też skorzystamy z firmy transportowej. Ta druga opcja jest korzystniejsza, jeśli mamy więcej rzeczy do przewiezienia. Wówczas należy zawczasu poszukać przedsiębiorstwa, które dysponuje odpowiednio pakownym samochodem (najlepiej, żeby umożliwił on zrobienie jednego kursu - będzie taniej), a także zapewnia bezpieczne przewiezienie kruchych czy drogocennych przedmiotów i rozpakowanie ich w miejscu docelowym. Dobrze, jeśli taka firma zajmuje się utylizacją starych mebli, których nie zamierzamy ze sobą zabierać. Powinna też mieć dostępne kursy w terminie dla nas dogodnym.

Przygotuj listę rzeczy do zabrania

Z wyprzedzeniem trzeba też przygotować listę przedmiotów, które zabierzemy do nowego miejsca zamieszkania. Pakując się, trzymajmy się tej listy punkt do punkcie. Unikniemy dzięki temu chaosu podczas przygotowań oraz zapomnienia ważnych rzeczy.

Dobrze zapakuj i zabezpiecz swoje rzeczy

Upewnić się musimy, że dobytek, który zamierzamy zabrać do nowego miejsca zamieszkania, zmieści się do przeznaczonych do zapakowania pudełek, skrzynek, walizek, futerałów, itd. Oczywiście należy je przygotować odpowiednio wcześniej, aby pakowanie przebiegło sprawnie i możliwie bezstresowo.

Wszystkie przedmioty - ze szczególnym uwzględnieniem tych wartościowych, np. szkła, biżuterii, instrumentów muzycznych, itd. - trzeba odpowiednio zabezpieczyć na czas podróży, aby dotarły do celu w stanie nienaruszonym. Tu potrzebne będą: gazety, folia bąbelkowa, tekturowe pudełka, styropian, taśma klejąca i nożyczki lub nożyk do jej przecinania. Nie pakujmy się niedbale, lecz poświęćmy temu odpowiednio dużo czasu i uwagi, a unikniemy zapomnienia ważnych dla nas przedmiotów lub uszkodzenia ich.

Ważne, żeby każde pudło opisać. Pomoże to osobom pomagającym nam w przeprowadzce, np. pracownikom firmy transportowej, a także dzięki temu szybciej i łatwiej rozładujemy swoje rzeczy w nowym miejscu zamieszkania.

Więcej zachodu będzie z meblami i sprzętem AGD/RTV. Bezwzględnie należy je solidnie zabezpieczyć. Jeśli istnieje możliwość ich rozkręcenia, trzeba z niej skorzystać. Urządzenia elektryczne i elektroniczne, a także meble z reguły mają instrukcję obsługi, zawierającą wytyczne dotyczące montażu i demontażu oraz przewozu. Koniecznie do niej zajrzyjmy!

Najlepiej będzie skorzystać z usług profesjonalnej firmy przewozowej, która w bezpieczny sposób zabezpieczy, załaduje, przewiezie i rozładuje nasz dobytek. Dobre przedsiębiorstwo świadczy również usługi w zakresie utylizacji starych mebli, jeśli nie chcemy ich ze sobą zabierać.

Upewnijmy się, że firma, z usług której korzystamy, dysponuje odpowiednio pakownym samochodem, żeby - o ile to możliwe - przewieźć nasze przedmioty jednym kursem.

Nie zapomnij o biurokracji

Przeprowadzki międzymiastowe kojarzymy głównie z przewozem osób i rzeczy. Słusznie, ale to nie wszystko. Zmieniając miejsce zamieszkania, trzeba również pozałatwiać pewne sprawy biurokratyczne. Przede wszystkim, musimy rozwiązać umowy z dostawcami elektryczności, gazu i mediów. Do tego dochodzi rezygnacja z prenumerat lub przekierowanie ich na nowy adres. Należy to wszystko zrobić z wyprzedzeniem, pamiętając o okresach wypowiedzenia.

Co bardzo ważne, trzeba poinformować urzędy, banki oraz inne instytucje, z usług których korzystamy, o zmianie adresu do korespondencji.

Udanej przeprowadzki!


Tekst sponsorowany.