Jaką płytę grzewczą wybrać do swojej kuchni? 5 sprawdzonych kroków do wieloletniego zadowolenia!

Płyty grzewcze to jedno z ważniejszych zagadnień podczas urządzania kuchni. Obecnie coraz rzadziej stosuje się tradycyjne kuchenki połączone z piekarnikami. Pierwsze skrzypce grają płyty elektryczne, gazowe lub indukcyjne, które można rewelacyjnie wkomponować w blat i cieszyć się maksymalnie nowoczesną kuchnią oraz wygodnym gotowaniem. Oto 5 kroków, które pomogą Ci wybrać najlepszą płytę grzewczą na lata!

  1. Rodzaje płyt grzewczych
  2. Zwróć uwagę na szerokość i kształt
  3. Czy ilość pól grzewczych ma znaczenie?
  4. Jaki materiał oraz jaką kolorystykę wybrać?
  5. Praktyczne funkcje, za które w przyszłości

Rodzaje płyt grzewczych

Współcześnie do wyboru mamy kilka typów płyt grzewczych:

  • płyty gazowe — do ich pracy wymagane jest podłączenie do sieci gazowej lub butli. Dzielą się na te, które mają palniki na wierzchu, jak i palniki schowane pod płytą ze szkła.
  • płyty elektryczne — nazywane są zamiennie płytami ceramicznymi. Potrzebują prądu do działania, a ciepło dostarczają specjalne grzałki. Kiedy pola są włączone, stają się czerwone i bardzo gorące.
  • płyty indukcyjne — bardzo popularne, zasilane prądem, działające na bazie fal elektromagnetycznych, podgrzewają jedynie dno specjalnych naczyń, a nie całą powierzchnię płyty.
  • płyty specjalne — np. grille bądź teppan yaki.

Zwróć uwagę na szerokość i kształt

Podczas wyboru płyty grzewczej ważny jest odpowiedni i przemyślany dobór szerokości i kształtu płyty. Wiele zależeć będzie od potrzeb użytkowników oraz od możliwości w konkretnej kuchni. Standardowe płyty charakteryzują się szerokością wynoszącą 60 cm. Jednak na rynku znajdziemy też mniejsze, np. 30, 40 lub 45 cm. Dedykowane są głównie singlom lub parom, które gotują stosunkowo mało. Jeśli metraż kuchni na to pozwala, a gotowanie jest Twoim hobby i codziennie zajmujesz się gotowaniem kilku posiłków, koniecznie zastanów się nad płytą mierzącą 70, a nawet 90 cm. Im szersza jest płyta, tym łatwiej można na niej ustawić większe naczynia. Niekiedy kucharze korzystają z naczyń prostokątnych.

Czy ilość pól grzewczych ma znaczenie?

Standardowe płyty grzewcze posiadają 1-5 palników. Niektóre płyty posiadają więcej pól, inne mniej. Świetną funkcją jest to, że w wielu płytach jest możliwość łączenia pól. Oznacza to, że można na nich kłaść też spore naczynia i całe zostaną podgrzane od spodu. Pola łączone sprawiają, że na płycie powstaje jedno wielkie pole grzewcze, które przydaje się w niektórych sytuacjach.

Jaki materiał oraz jaką kolorystykę wybrać?

Jednym z najpopularniejszych materiałów, jaki stosowany jest do produkcji płyt grzewczych to szkło. Do chętnie wybieranych kolorów należy biały, czarny, grafitowy oraz brązowy. Płyty gazowe chętnie wykonywane są ze stali nierdzewnej, która jest bardzo łatwa w czyszczeniu, a ponadto prezentuje się niezwykle elegancko. Szklane płyty powinny mieć obłe wykończenie, które nie będzie stanowiło zagrożenia. Z kolei ruszty płyt gazowych powinny być produkowane z emaliowanej stali lub żeliwa. Ruszty mogą być dostosowane do mycia w zmywarce, można ten fakt sprawdzić przed zakupem.

Praktyczne funkcje, za które w przyszłości

Spora ilość płyt grzewczych na rynku charakteryzuje się sterowaniem dotykowym. Coraz nowsze modele wprowadzają szereg innowacji, takich jak sterowanie z poziomu smartfona. Na rynku nie brakuje jednak też starszych modeli płyt, np. płyt gazowych, które włącza się przy pomocy standardowych kurków. Wszystkie dostępne na rynku płyty gazowe posiadają zabezpieczenie przeciwprzepływowe, które wpływa realnie na bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli palnik gaśnie, dopływ gazu jest automatycznie odcinany.

Najwięcej praktycznych funkcji posiadają płyty indukcyjne. Chodzi o przyspieszenie gotowania, czyli funkcję Booster, albo zainstalowane programy, np. ułatwiające duszenie. Doskonałej jakości płyty grzewcze na sferis.pl są na wyciągnięcie ręki!


Artykuł sponsorowany.