​Jaką szczoteczkę soniczną do zębów wybrać?

Wybór właściwej szczoteczki do zębów ma duże znaczenie w kontekście codziennej higieny jamy ustnej. Z pewnością wpłynie on na kondycję naszych zębów oraz dziąseł. Ważna jest również właściwa technika szczotkowania zębów. Która szczoteczka będzie najlepsza – tradycyjna, elektryczna czy soniczna? W tym artykule skupimy się na szczoteczkach sonicznych. Poznamy ich działanie, prędkość oraz tryby pracy, dodatkowe funkcje, a także zalety ich stosowania. Jak wybrać szczoteczkę soniczną i czy każdy może po nią sięgnąć? Wszystkiego dowiesz się w trakcie lektury naszego tekstu

Szczoteczka soniczna to urządzenie, które na pierwszy rzut oka przypomina nieco szczoteczkę elektryczną, ponieważ posiada rękojeść z wbudowanym akumulatorem oraz przyciskami. Z kolei jej główka ma podłużny kształt, czyli podobny jak w przypadku szczoteczek manualnych. Dzięki niej możliwe będzie dotarcie w trudno dostępne miejsca jamy ustnej. Szczoteczki soniczne można inaczej nazwać dźwiękowymi, gdyż wytwarzają one fale dźwiękowe, których zadaniem jest wprawienie urządzenia w ruch. Włókna poruszają się ruchem wymiatającym i mogą produkować nawet do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy. Częstotliwość drgań sprawia, że urządzenia soniczne są bardzo skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Dzięki szybkim ruchom szczoteczki sonicznej mamy do czynienia z połączeniem się ze sobą cząsteczek śliny, pasty oraz wody. Powstałe mikrobąbelki docierają do najdalszych zakątków jamy ustnej, np. kieszonek dziąsłowych i przestrzeni międzyzębowych, dokładnie je oczyszczając. Działanie fal dźwiękowych jest całkowicie bezpieczne dla jamy ustnej, gdyż wykazują one właściwości antybakteryjne, a poza tym wzmacniają i masują dziąsła.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – różnice

Szczoteczki soniczne i elektryczne różnią się między sobą dwoma zasadniczymi kwestiami:

  • rodzajem główki czyszczącej – szczoteczki elektryczne wyposażone są w okrągłą główkę czyszczącą, która dopasowuje się do kształtu zęba, a szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki, które umożliwiają dotarcie w trudno dostępne miejsca
  • rodzajem i liczbą ruchów szczoteczki – szczoteczki elektryczne wykonują do kilkunastu tysięcy ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oraz dodatkowo nawet 48 000 ruchów pulsacyjnych, podczas gdy szczoteczki soniczne – do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy.

Co oznacza duża liczba ruchów szczoteczki?

Z pewnością oznacza skuteczniejsze czyszczenie zębów, a ono z kolei wiąże się z mniejszym ryzykiem występowania próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego czy rozwoju stanów zapalnych. Duża liczba ruchów urządzenia podczas jego pracy pozwoli także pozbyć się osadów i przebarwień powierzchniowych z zębów. Podsumowując – szybka praca szczoteczki sonicznej oznacza kompleksową higienę jamy ustnej.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Technika szczotkowania zębów jest bardzo ważna, gdyż nawet najlepsze szczoteczki soniczne nie zapewnią nam właściwej pielęgnacji jamy ustnej bez odpowiedniego sposobu mycia. Na szczęście, w przypadku urządzeń bazujących na pracy fali dźwiękowej, jest ona bardzo prosta do opanowania.

Nanieś niewielką ilość pasty do zębów na główkę szczoteczki, a następnie ustaw ją pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów. Włókna powinny być skierowane w stronę linii dziąseł. Włącz urządzenie i przesuwaj je powoli po łuku zębowym. Wykonuj łagodne ruchy okrężne oraz wymiatające. Szczoteczki soniczne wyposażone są w czasomierze, które informują nas o konieczności zmiany strefy szczotkowania zębów oraz o zakończeniu całego procesu. Pamiętaj, aby nie dociskać końcówki urządzenia zbyt mocno do powierzchni zębów.

Prędkość i tryby pracy szczoteczki sonicznej

Prędkość pracy szczoteczki sonicznej jest bardzo ważna w kontekście jej efektywności oraz precyzji w usuwaniu płytki nazębnej oraz innych zanieczyszczeń. Im więcej ruchów wykonuje podczas swojej pracy, tym więcej bakterii i osadów usuwa. Jeśli szukamy urządzenia, które pomoże nam pozbyć się przebarwień po piciu kawy czy herbaty, warto sięgnąć po szczoteczkę z szerokim zakresem prędkości, np. między 80 000 a 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy. Marką z ofertą takich urządzeń jest chociażby Smilesonic.

Warto jednak pamiętać, że intensywne programy pracy, które oferują działanie na najwyższych obrotach, nie są przeznaczone do codziennego stosowania, szczególnie w przypadku osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Najpopularniejsze tryby pracy szczoteczek sonicznych to m.in.: tryb codzienny, tryb wybielający, tryb delikatny czy tryb masujący. Prędkość pracy szczoteczki zależy więc od wyboru konkretnego programu. To my decydujemy o tym, czego aktualnie potrzebujemy, i na tej podstawie dokonujemy właściwego wyboru. Niektóre modele wyposażono w kilka trybów pracy z regulacją intensywności ruchów (często trzystopniową).

Dodatkowe funkcje szczoteczki sonicznej

W szczoteczkach sonicznych znajdziemy także dodatkowe funkcje, które usprawniają ich działanie oraz podnoszą komfort użytkowania. Pierwsza z nich to czujnik kontroli nacisku, który informuje nas, kiedy przyciskamy główkę szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zęba. Pozwala to uniknąć ubytków zębowych. Drugą przydatną funkcją jest ta przypominająca o konieczności wymiany końcówki na nową. Włókna szczoteczki sonicznej zużywają się i po pewnym czasie tracą swoje właściwości. Większość urządzeń wyposażona jest w czasomierze, które pilnują właściwego czasu szczotkowania zębów, który wynosi dwie minuty, a także co trzydzieści sekund informują o tym, aby zmienić strefę mycia zębów na inną.

Niektóre modele oparte są na sztucznej inteligencji, która monituje nasz sposób szczotkowania zębów, a następnie, za pomocą specjalnej aplikacji, która łączy szczoteczkę ze smartfonem, przekazuje nam informacje na temat jakości wykonywanej przez nas czynności. W ten sposób możemy zmienić nasze przyzwyczajenia i zwiększyć skuteczność naszego mycia zębów. Wyświetlanie takich informacji możliwe jest także na ekranie LCD, który w niektórych szczoteczkach sonicznych montowany jest na rękojeści.

Zalety stosowania szczoteczki sonicznej

Regularne oraz prawidłowe stosowanie szczoteczki sonicznej może przyczyniać się do:

  • ochrony przed próchnicą
  • poprawy stanu zdrowia dziąseł
  • mniejszej ilości płytki nazębnej
  • ochrony przed cofaniem się dziąseł
  • mniejszej ilości kamienia nazębnego
  • widocznej redukcji przebarwień na zębach
  • długotrwałego uczucia świeżości w jamie ustnej
  • precyzyjnego oczyszczania trudno dostępnych miejsc.

Dla kogo jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to urządzenie, z którego może korzystać właściwie każdy. Z pewnością usatysfakcjonowane będą osoby często sięgające po kawę lub herbatę, a to z uwagi na skuteczne usuwanie osadów i przebarwień. Urządzenia tego typu sprawdzą się również u osób z plombami, koronami, mostami oraz aparatami ortodontycznymi, gdyż docierają do okolic zamków i łuków, skutecznie je oczyszczając. Szczoteczki soniczne używane są także przez pacjentów z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Istnieją także modele przeznaczone dla dzieci – z odpowiednio mniejszą główką czyszczącą oraz mniejszą liczbą ruchów wykonywanych przez minutę pracy.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Wybór szczoteczki sonicznej powinien zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb oraz od stanu Twojej jamy ustnej. Powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników w kontekście zakupu odpowiedniego urządzenia. Czy nasze zęby są wrażliwe? Czy gromadzą się na nich duże ilości płytki nazębnej? Czy poprzez picie kawy i herbaty na naszym szkliwie często pojawiają się osady i przebarwienia? Odpowiedz na zadane pytania i na podstawie swoich odpowiedzi dokonaj właściwego wyboru. Szczoteczki soniczne różnią się między sobą prędkością działania, liczbą trybów pracy, pojemnością akumulatora oraz liczbą dostępnych funkcji.


Tekst sponsorowany.