Jakie wymiary powinna mieć sofa rozkładana z funkcją spania?

Wprowadzając się do nowego domu lub zupełnie inaczej aranżując swoje obecne miejsce zamieszkania, bardzo często decydujemy się na zakup wygodnej i uniwersalnej sofy. Ten mebel, jako jeden z kilku, jest przez domowników nad wyraz często używany. Sofa zapewnia relaks przy oglądaniu np. filmu, wiele miejsca, które starcza dla kilku osób, a także - komfortowe spanie na niej. Z ostatniego powodu klienci szukają w sklepach rozkładanej sofy z funkcją spania. Znalezienie właściwej nie jest łatwe, m.in. przez konieczność dobrania odpowiednich wymiarów, dlatego z tego względu postaramy się dziś odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Wymiary są ważne, ale to nie wszystko

Odpowiednie wymiary w meblach to niezwykle istotny element. W końcu to właściwe parametry, sprawiają, że jesteśmy w stanie wkomponować nasz nowo nabyty mebel do danego pomieszczenia. Nie da się jednak rozmawiać o tej dziedzinie wyposażenia domu, bez zauważenia, że liczą się w niej dodatkowo; design, funkcjonalność, komfort i trwałość. To równie istotne kwestie, które mniej więcej rozważymy w naszym artykule, aby przejść do jego meritum - wymiarów sofy.

1. Design

Design jest podstawą do zakupienia jakiegokolwiek produktu, także sofy. Design to wygląd i wszystkie jego cechy, a ludzie to konsumenci, którzy kupują wpierw wzrokiem. Na końcu może okazać się mylny, gdy okaże się, że zakupiona sofa nie spełnia innych obiecanych funkcji, ale nierzadko jest idealną podstawą, a później i dopełnieniem do niej. Dlatego to równie ważny element mebli, co inne. Dobrze by było, aby wyposażenie domu na które się zdecydujemy, spajało się z całą resztą w estetyczną całość, a tym bardziej sofa, która jest sprzętem sporych gabarytów i bardzo rzuca się w oczy w domowym zaciszu.

2. Funkcjonalność

Funkcjonalność to czynnik, który oceniamy po jakimś czasie od zakupów, gdy na własnej skórze przekonujemy się o danych właściwościach naszego nabytku. Wiele (choć mniej często znaczy lepiej) funkcji, które są dodatkowo sprawdzone i użyteczne, to gwarancja tego, że dany produkt (np. sofę) zatrzymamy u siebie i będziemy mogli cieszyć się nim przez kolejne lata, bo to funkcjonalność właśnie, sprawia, że chętnie z czegoś korzystamy, wiedząc jak intuicyjne jest.

3. Komfort

Komfort to odczucie, które sprawia, że na wygodnej kanapie albo sofie chce się nam leżeć albo nie wstawać z krzesła. Jest bardzo ważny, bo dzięki dobrze dopasowanemu meblowi, np. omawianej dziś sofie, nie będziemy męczyć się, siedząc lub leżąc na niej. Nie będziemy także nadwyrężać naszego ciała, w szczególności kręgosłupa (o czym ostrzegają obecnie lekarze), co zapewni nam dłuższe życie w zdrowym ciele.

4. Trwałość

Trwałość to rzadko omawiana kwestia przy wyborze sofy lub jakiegokolwiek innego mebla. Trwałe sprzęt posłużą nam dłużej i pewniej. Sprawią, że wszystkie inne cechy mają większą szansę pozostać niezmienionymi,

5. Właściwe wymiary sofy z funkcją spania

Jeśli rozważyliśmy wszystkie inne cechy wymarzonej sofy, to ostatnim etapem przed jej zakupem będzie rozpoznanie, gdzie można byłoby ją ustawić w mieszkaniu lub domu. To duży mebel i nie tak łatwy we wkomponowaniu jak np. krzesła, stolik i inne. Dlatego chcąc zdecydować się na jakąś sofę, powinniśmy rozważyć ją w kontekście:

  1. pomieszczenia
  2. osób z niej korzystających
  3. ew. drzwi i korytarzy przez które ją zamierzamy przenieść

Dopasowanie wymiarów sofy rozkładanej do spania w odniesieniu do pomieszczenia jest ważne, gdyż gdy jest ona w pozycji bazowej to zajmuje widocznie mniej miejsca, niż po pełnym rozłożeniu. Złożona sofa może stać przed stolikiem lub przy ścianie i nie zajmować dużo miejsca, ale gdy zechcemy ją rozłożyć, musimy mieć pewność, że nie będzie kolidowała z np. wspomnianym stolikiem. Warto więc wcześniej poznać wymiary jej, a także danego pokoju.

Odpowiednie wymiary dla osób z niej korzystających to rzecz, która nie przychodzi na myśl w 1 chwili, ale jest istotna. Rozkładana sofa do spania, powinna dobrze spełniać swoją funkcję, a więc musi być odpowiednia do nas dopasowana. Można ten temat rozróżnić na kategorię dziecka albo osoby dorosłej, ale ogólnie przyjmuje się, że sofa do spania powinna być od 12 do 20 centymetrów dłuższa od jej użytkownika. Co więcej, jeśli mają z niej zamiar korzystać dorośli, to jej szerokość powinna wynosić minimum 60 centymetrów, aby dało się na niej jakkolwiek wygodnie leżeć, a tym bardziej spać.

Trzecią kwestią, o której wspomnieliśmy są drzwi i korytarze, które staną nam na drodze do wniesienia sofy rozkładanej na dane miejsce. Warto je przed tym procesem zmierzyć oraz poznać wymiary sofy, aby mieć pewność, że cała praca odbędzie się bez większych utrudnień.

Podsumowanie

Decydując się na zakup sofy rozkładanej, która umożliwi nam wygodne spanie, musimy rozważyć kilka czynników. Pod uwagę warto wziąć funkcjonalność i komfort, które sprawią, że z sofy będzie chciało się korzystać i będzie ona wygodna. Ważny jest także cieszący oko design oraz wysoka i wieloletnia trwałość. Jednak wszystkie te cechy bledną, gdy nie dopasujemy sofy do siebie i otoczenia pod względem wymiaru. Dobrze dopasowana wymiarami sofa rozkładana, to gwarancja, że będzie się nam siedziało na niej wygodnie, spało dobrze, a sama sofa nie będzie ingerowała zanadto w otoczenie. To istotna część każdego mebla, tym bardziej tak sporego, jak sofy, dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobry rozmiar produktu, który mamy na oku.