Jakie zabawki dla najmłodszych dzieci?

To nie taka prosta sprawa. Rynek jest tak duży, że niekiedy trudno wybrać najbardziej odpowiednie zabawki dla dzieci. Spróbujmy trochę przefiltrować ten temat. Sprawdźmy, jaką zabawkę kupić dla trzylatka.

Praktyczne zabawki edukacyjne

Zabawa, która uczy – to hasło powinno chodzić po głowie każdego rodzica. W końcu sprawa dotyczy rozwoju intelektualnego dziecka. W przypadku dzieci 3+ warto dać sobie spokój z krzykliwą rozrywką na rzecz czegoś mądrzejszego. Dobrym pomysłem jest zabawa w kolej.

Tomek i Przyjaciele zabawki to seria, która uczy logicznego myślenia. Pod postacią uśmiechniętych lokomotyw kryją się bowiem podstawy praktycznej aranżacji przedmiotów, a także przestrzeni. Budowa stacji kolejowej i torowiska to okazja do kreatywności. Trzylatek bardzo potrzebuje takich zabaw, ponieważ pozytywnie wpływają na jego intelekt. Poza tym zabawki Tomek i Przyjaciele można połączyć z bajeczkami o kolei, co dodatkowo wzmacnia wyobraźnię.

Czy zabawki interaktywne to dobry pomysł?

Choć dobrze jest w miarę wcześnie zainteresować dziecko elektroniką, nie należy z tym przesadzać. Również w przypadku nieco starszych dzieci. Mowa oczywiście o aplikacjach. Warto je zastąpić bardziej tradycyjną formą rozrywki. Są to interaktywne zabawki, które można wziąć do rączki. Mają postać fizyczną, a przy tym wydają dźwięki po naciśnięciu lub zmieniają kolory.

Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, zabawki stymulujące zmysły mają szczególne znaczenie. Dotyk, dźwięk i wzrok – to za ich pomocą maluch poznaje świat. Nawet gry planszowe dla najmłodszych są pod tym względem lepsze niż cyfrowe produkty. Nie dość, że są one pozbawione wymiarów z otaczającej nas rzeczywistości, to jeszcze wymagają sprzętu, który łatwo jest zepsuć. Tanie zabawki interaktywne już nie.

Drewniane zabawki sensoryczne

Mocno stymulujące zabawki to tzw. sensoryczne produkty dla dzieci. Ta kategoria to szersze rozwinięcie tradycyjnych zabawek interaktywnych. Rzecz w tym, że ich oddziaływanie na zmysły jest po prostu większe. Co interesujące, dziś nawet ekologiczne zabawki drewniane mogą mieć sensoryczny charakter.

To są klocki świecące w ciemnościach albo układanki ze żłobieniami, których kształty bardzo łatwo rozpoznać za pomocą samego dotyku. Zabawa z takimi przedmiotami to świetne ćwiczenie zmysłów dziecka. Niemniej jest to dość intensywne doznanie, a najmłodszych dzieci lepiej nie przemęczać. W związku z tym obok takich zabawek dobrze mieć coś prostszego pod ręką. Klasyczny Tomek i Przyjaciele do tego celu pasuje jak ulał.


Artykuł sponsorowany.