Marzysz o remoncie mieszkania? 3 sposoby na jego sfinansowanie bez sięgania po oszczędności

Remont mieszkania podnosi jego wartość, a niekiedy jest po prostu konieczny do tego, by móc dalej bezpiecznie z niego korzystać. Odpadające kafelki w łazience i nieestetyczne meble skutecznie pogarszają komfort życia. Pojawia się tylko pytanie: skąd wziąć środki na taką inwestycję? Podpowiadamy sposoby, które nie wymagają sięgania do oszczędności.

3 sposoby na sfinansowanie remontu

Przedstawione poniżej sposoby różnią się ze względu na zakres finansowania, a także warunki, jakie wynikają z wyboru konkretnej opcji. Wybierz tę, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

1. Płatności odroczone, karty kredytowe

Płatności odroczone czy środki pochodzące z kart kredytowych to dobra opcja dla tych, którzy potrzebują jedynie drobnych prac remontowych. Chcesz odmalować ściany lub wymienić panele? A może po prostu marzysz o nowych meblach do kuchni? Portale internetowe oferują możliwość odroczenia płatności o kilkadziesiąt dni. Możesz również sfinansować zakupy ze środków z karty kredytowej. Warunki spłaty zostaną wskazane przez bank — na ogół dają one dość swobodne opcje w zakresie spłaty. Dzięki temu zyskasz kilkadziesiąt dni na pozyskanie środków, a wymagane prace będziesz mógł przeprowadzić od ręki.

2. Kredyt gotówkowy

To opcja wybierana najczęściej przez inwestorów, którzy muszą przeprowadzić nieco poważniejsze prace, takie jak remont całej łazienki, kuchni, wymiana okien czy parkietu w całym mieszkaniu. Wówczas trzeba liczyć się z inwestycją od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przed przystąpieniem do umowy z bankiem przeczytaj wnikliwie umowę i zwróć uwagę na takie czynniki jak:

  • RRSO Co to jest RRSO? To rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która ma kluczowe znaczenie dla kosztów kredytu;
  • rodzaj oprocentowania — może być stałe lub zmienne;
  • wysokość oprocentowania kredytu — jego wysokość porównuj zawsze z RRSO, które wskazuje na koszty kredytu w skali roku;
  • okres kredytowania — z reguły im dłuższy, tym raty będą niższe, ale ostateczna kwota spłaty będzie wyższa;
  • ubezpieczenie — to przy kredycie gotówkowym najpewniej nie będzie obowiązkowe.

Konkretny kredyt gotówkowy oraz jego koszty w różnych bankach sprawdzisz dzięki porównywarce. To pozwoli Ci wybrać najkorzystniejszą opcję finansowania — dostosowaną do Twoich możliwości w zakresie spłaty, a także potrzeb wynikających z zakresu i kosztów remontu.

3. Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to metoda finansowania znacznych inwestycji: remontów generalnych części mieszkań lub ich całości. Wiąże się on z koniecznością złożenia do banku stosownego wniosku, a także uruchomienia całej procedury związanej z:

  • przygotowaniem operatu szacunkowego — wyceny nieruchomości;
  • pozyskaniem wkładu własnego;
  • osiągnięciem zdolności kredytowej odpowiadającej wymogom banku;
  • realizacją kolejnych etapów remontu w ramach czasowych ustalonych w umowie z instytucją finansową.

Kredyt hipoteczny docenia się przede wszystkim ze względu na możliwość uzyskania znacznych środków — nawet kilkuset tysięcy złotych na remont. Wydłużony okres kredytowania, nawet do kilkudziesięciu lat, daje możliwość uzyskania oferty zawierającej stosunkowo niskie raty. Te nie obciążą nadmiernie rodzinnego budżetu.

Należy jednak pamiętać, że przy kredycie hipotecznym istnieje możliwość jedynie okresowego zastosowania rat ze stałym oprocentowaniem. Ostateczny koszt finansowania będzie się zmieniał wraz ze zmianami zachodzącymi na rynku gospodarczym (podnoszeniem i obniżaniem stóp procentowych).


Artykuł sponsorowany.