Opieka nad rodzicem – dom rodzinny czy dom opieki?

Zajmowanie się osobą starszą to zajęcie odpowiedzialne oraz wymagające. Seniorzy często cierpią na przewlekłe choroby, trudno im wykonywać codzienne czynności. Niektórzy wymagają stałej obecności innych osób i ich pomocy. Niestety, bliscy seniorów nierzadko nie mają możliwości, by zamieszkać z krewnym i udzielać mu ciągłego wsparcia. Dlatego decydują się na jedno z dwóch rozwiązań: zatrudnienie opiekunki osób starszych albo umieszczenie seniora w domu opieki. Które z nich jest lepsze? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zalety opieki nad osobą starszą w domu

Jeśli zdecydujemy się opiekować rodzicem lub dziadkiem w domu, będzie to dla niego komfortowa sytuacja. Pozostaje bowiem w znanym sobie miejscu, gdzie czuje się pewnie i bezpiecznie. Dodatkowo w naszym społeczeństwie umieszczenie bliskiego w domu seniora wciąż jest postrzegane negatywnie. Jeśli ten pozostanie u siebie, nie będzie musiał rezygnować z dotychczasowych znajomości, a rodzina może odwiedzać go tak często, jak tylko chce. To bardzo istotne, gdyż samotność to duży problem wśród osób starszych. Jeśli trwa przez dłuższy czas, może prowadzić do pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym nawet do depresji. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielna opieka nad seniorem w domu, a jeżeli nie mamy takiej możliwości – zatrudnienie opiekunki. Obecnie na rynku istnieje wiele agencji, które pomagają rodzinom w znalezieniu odpowiedniej osoby. Jedną z nich jest Veritas Polska. Dzięki takiemu wsparciu możemy szybko znaleźć opiekunkę z doświadczeniem i takimi cechami, jakie najbardziej nam odpowiadają. Osoba ta nie tylko z uwagą i serdecznością zajmie się naszym bliskim, ale też będzie z nami w stałym kontakcie. Na bieżąco zyskamy więc informacje, jak czuje się senior lub czego aktualnie potrzebuje. Opieka nad rodzicem w domu daje zarówno jemu, jak i nam tak potrzebny komfort psychiczny.

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych

Kontaktując się z agencją, warto już na początku nakreślić zakres obowiązków przyszłej opiekunki naszego bliskiego. Oczywiście zależy on od potrzeb seniora. Inaczej będzie wyglądała opieka nad osobą leżącą, a inaczej nad mobilnym seniorem, który jest w stanie wykonać pewne czynności samodzielnie. Zastanówmy się, czy w naszym przypadku wystarczy opieka godzinowa kilka razy w tygodniu, czy lepszym rozwiązaniem okaże się zamieszkanie opiekunki w domu osoby starszej. Formułując ogłoszenie, zawsze podawajmy wiek seniora, schorzenia, z którymi się zmaga, a także ewentualny stopień niepełnosprawności. Dzięki temu agencja będzie mogła dobrać opiekunkę, która w stu procentach odpowiada naszym wymaganiom.

Opieka nad rodzicem w domu to dobre rozwiązanie

Przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu opiekunki do osoby starszej zwróćmy uwagę przede wszystkim na komfort bliskiego. Pozostając w znajomym otoczeniu, będzie czuł się pewnie. Wciąż może usiąść w ulubionym fotelu, porozmawiać z sąsiadem i wie, że za rogiem jest piekarnia, w której sprzedają najsmaczniejszy chleb. Nie musi też zmieniać swoich codziennych przyzwyczajeń. Dlatego opieka domowa to dobra decyzja, zwłaszcza jeśli nie możemy zająć się rodzicem lub dziadkiem osobiście. Nie musimy martwić się o to, czy nasz krewny zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Samodzielnie też wybieramy osobę, która jest według nas odpowiednia. Jeżeli więc chcemy zapewnić seniorowi najlepszą możliwą opiekę, zgłośmy się do Veritas Polska. Specjaliści chętnie doradzą nam optymalne rozwiązanie.

Czytaj więcej na ten temat: http://veritas-polska.pl/blog/opieka-nad-seniorem/...


Artykuł sponsorowany.